Na kieleckich stoiskach
Podczas dwóch październikowych dni (8-9.10.2014 r.) Kielce po raz kolejny stały się miejscem spotkań branżowych oraz prezentacji produktów i usług wod-kan. A to za sprawą VII edycji Międzynarodowych Targów Infrastruktury Wodno-Ściekowej, Odwodnień i Melioracji TIWS.
Impreza organizowana jest wspólnie przez Targi Kielce i Forum Dyskusyjne Wodociągów Polskich przy współpracy Wodociągów Kieleckich, tradycyjnie w południowo-wschodniej Polsce. W Komitecie Honorowym targów zasiadają: Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich (przewodniczący komitetu), prof. dr hab. inż. Karol Kuś, prof. dr hab. inż. Marian Kwietniewski oraz prof. dr hab. inż. Marek Sozański.
Tym razem w kieleckich halach targowych swoją ofertę zaprezentowało ok. 40 firm. Wśród nich znaleźli się m.in. producenci infrastruktury z zakresu oczyszczania ścieków i uzdatniania wody, materiałów do budowy obiektów wod-kan, pojazdów i sprzętu specjalistycznego związanego z branżą, odwodnieniami i melioracjami, technik bezwykopowych, systemów informatyki, automatyki, monitoringu i programów komputerowych związanych z branżą wodno-ściekową, systemów BHP w obiektach gospodarki wod-kan, systemów odwadniających i melioracyjnych czy przydomowych oczyszczalni ścieków.
Prawo i technologia na językach
Targi dedykowane są przede wszystkim pracownikom przedsiębiorstw wod-kan, dla których przygotowano wiele profesjonalnych konferencji i warsztatów. Wśród bogatej oferty konferencyjnej interesujące zagadnienia mogli znaleźć zarówno zwolennicy problematyki prawnej, jak i kwestii technicznych oraz technologicznych.
Zorganizowano m.in. warsztaty prawne prowadzone przez mecenasa Łukasza Ciszewskiego, reprezentującego Kancelarię Radców Prawnych Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy. Spotkanie, cieszące się dużym zainteresowaniem dotyczyło zasad weryfikacji i zatwierdzania taryf przez organy gmin oraz podstaw kalkulacji i różnicowania cen, a także opłat abonamentowych przez przedsiębiorstwa wod-kan w świetle przepisów prawa, praktyki przedsiębiorstw oraz orzecznictwa sądów administracyjnych i UOKiK-u. Ponadto omówiono umowy o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków. Natomiast dr inż. Łukasz Weber, praktyk rozwiązujący na co dzień rzeczywiste problemy, występujące na wielu obiektach wodociągowych, oraz dr Tomasz Górka, zajmujący się diagnozowaniem stanu technicznego studni głębinowych, poprowadzili warsztaty technologiczne. Tematem przewodnim spotkania były ?Problemy bakteriologiczne w eksploatacji stacji uzdatniania wody i sieci wodociągowych oraz nowe metody diagnozowania stanu technicznego studni głębinowych?.
Wszyscy zainteresowani mogli również skorzystać z bezpłatnych konsultacji prawnych i technologicznych (w zakresie technologii wody), które odbywały się na stoisku Forum Dyskusyjnego Wodociągów Polskich.
Natomiast Wydawnictwo Seidel-Przywecki przy współpracy z FDWP zaprosiło na konferencję pn. ?10 lat Polski w Unii Europejskiej ? wybrane zagadnienia z gospodarki wodnej i ściekowej?.
And the winner is?
Podczas targów tradycyjnie zostały wręczone medale i wyróżnienia. Komisja konkursowa, w skład której weszli Roman Wiertelak (prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Kaliszu), Marek Banasik (dyrektor ds. wdrożeń Wodociągów Kieleckich), prof. Marek Sozański (Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej) oraz Jerzy Adamski (były prezes Zarządu Wodociągów Kieleckich), miała w tym roku twardy orzech do zgryzienia. Jak mówił przewodniczący komisji, Roman Wiertelak: ? Wszystkie zgłoszone do konkursu produkty były bardzo zaawansowane technologicznie. Wśród nich znalazły się nowe rozwiązania w zakresie diagnostyki i budowy sieci, innowacyjne technologie odczytowe, jak i nowatorskie rozwiązania w dziedzinie technik pompowych.
Finalnie postanowiono przyznać cztery wyróżnienia oraz cztery medale. Wyróżniono następujące produkty: Dutton KAMA Sp1 inspekcyjny pojazd wodno-lądowy firmy Kama Eco Group Silesian Seaplane Company z Kaniowa, system monitoringu kanalizacji sanitarnej, deszczowej i ogólnospławnej wraz z elementami zarządzania gospodarką ściekową, znajdujący się w ofercie firmy Krak-Man Operator KSS z Dobczyc, rodzina wodomierzy jednostrumieniowych skrzydełkowych suchobieżnych R160: SMART C+ (DN 15 i 20) i Master C+ (DN 25, 32, 40) firmy Apator Powogaz z Poznania oraz obudowa studni typu szwedzkiego, oferowana przez Zakład Usług Studziennych z Kielc. Medale Targów Kielce trafiły na ręce firm: Bohrlochmessung ? Storkow z Niemiec za diagnostykę stanu technicznego studni głębinowych, Kamstrup z Warszawy za Ready Suite ? zdalny odczyt za pomocą smartfona i tabletu, Leszczyńskiej Fabryki Pomp za pompę monoblokową liniową oraz Mirometr z Cieszyna za wodomierz ultradźwiękowy Hydros. Ponadto firmę APATOR POWOGAZ z Poznania uhonorowano medalem TIWS 2014 za kompleksową prezentację i nowatorski sposób aranżacji stoiska.
Martyna Matuszczak