Modelowanie systemów gospodarki odpadami komunalnymi

Tomasz Stypka

ISSN 0860-097X

Kraków 2014

W monografii przedstawiono opracowane przez autora narzędzie, umożliwiające kompleksową ocenę systemów gospodarki odpadami, która uwzględnia zarówno oddziaływanie na środowisko naturalne oraz wpływ na człowieka, jak i efektywność ekonomiczną. Na początku książki zostały omówione różne rodzaje modeli do oceny systemu gospodarki odpadami, które można obecnie stosować. Autor prezentuje tzw. modele białe, szare oraz zielone, w których jako miary oddziaływania na środowisko naturalne wykorzystuje się m.in. jednostki wypracowane np. w ramach analizy cyklu życia (LCA). W publikacji przedstawiono także, stanowiące osobną podgrupę w kategorii modeli ?zielonych?, modele opierające się na analizie wielokryterialnej oraz najczęściej stosowane w tych modelach metody, w tym m.in. AHP (Proces Hierarchii Analitycznej). W odrębnym rozdziale zaprezentowano możliwości modelu IWM-1, będącego podstawowym modelem regionalnej gospodarki odpadami, opartym na LCA. Po wnikliwym przeanalizowaniu m.in. jego zalet i wad oraz po dodatkowych badaniach autor zaproponował własny model analizy gospodarki odpadami ? RDIWM-AHP (Regional Dynamic Integrated Waste Management Model), bazujący na modelu IWM-1 oraz na technice analizy wielokryterialnej AHP. Umożliwia on założenie różnych parametrów odpadów i systemu gospodarki odpadami w różnych częściach analizowanego regionu i pozwala na zmianę tych parametrów w czasie. Następnie, w celu porównania możliwości, zastosowano nowo opracowany model, jak również IWM-1, do przeprowadzenia analizy regionalnej gospodarki odpadami komunalnymi w Krakowie i zaprezentowano wyniki obliczeń oraz wnioski.

 

Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej

ul. Skarżyńskiego 1

31-866 Kraków

tel. 12 628 37 25, fax 12 628 37 60

e-mail: [email protected]

www.wydawnictwo.pk.edu.pl

 

Racjonalizacja gospodarki odpadami komunalnymi w Polsce w świetle zmian Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

Zbigniew Grzymała, Grzegorz Maśloch, Marek Goleń, Edwin Górnicki

ISBN 978-83-7378-790-2

Warszawa 2013

W książce przedstawiono rozwój gospodarki odpadami w Polsce oraz jej racjonalizację w kontekście omawianej ustawy. Publikację podzielono na trzy części. W pierwszej opisano stan gospodarki odpadami w Unii Europejskiej i w Polsce. Autor przytacza w niej statystyki dotyczące odpadów komunalnych, ukazując Polskę na tle innych krajów członkowskich. Dane dotyczą m.in. masy wytwarzanych odpadów, odzysku energii czy ilości odpadów składowanych w przeliczeniu na osobę. Zamieszczono tu również sprawozdanie z oceny stanu gospodarki odpadami w państwach członkowskich. W rozdziale poświęconym Polsce zostały natomiast przeanalizowane statystyki, dotyczące m.in. masy odpadów zebranych selektywnie w gospodarstwach domowych czy metod unieszkodliwiania odpadów komunalnych w poszczególnych województwach. W części drugiej opisano założenia oraz poszczególne elementy nowego systemu gospodarki odpadami, w tym m.in. modele selektywnej zbiórki odpadów, organizację usług odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych, projekty uchwał czy prowadzenie kampanii informacyjnej na temat nowych zasad. Autor zwraca również uwagę na problemy, które mogą pojawić się przy wdrażaniu określonych rozwiązań. Ostatnią część książki poświęcono natomiast na omówienie metod naliczania opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych, ich zalet oraz wad. Ponadto przeanalizowano wpływ poszczególnych metod na efektywność ekonomiczną systemu gospodarki odpadami komunalnymi.

 

Oficyna Wydawnicza

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

al. Niepodległości 162

02-554 Warszawa

tel. 22 564 95 46

e-mail: [email protected]

www.wydawnictwo.sgh.waw.pl

 

Akademia ekologii. Segreguję odpady

Oprac. Kinga Macias

ISBN 978-83-7437-969-4

Kraków 2013

?Akademia Ekologii? to seria książek do kolorowania dla najmłodszych, które zawierają aktualne informacje na temat segregacji odpadów i poprzez zabawę uczą dbać o środowisko w codziennym życiu. Publikacja zawiera wiele ekociekawostek. Dzieci dowiedzą się z nich, m.in. jakie odpady należy, a których nie wolno wyrzucać do pojemnika na szkło, metal, plastik, papier i bioodpady oraz w jaki sposób postępować z odpadami niebezpiecznymi. Ponadto zapamiętają, jakie nowe produkty mogą powstać z odpadów wytwarzanych w każdym gospodarstwie domowym i zapoznają się z zasadami małego ekologa. Drugim elementem książki są tematyczne zabawy w formie m.in. krzyżówki, quizu, rebusu czy rozsypanki wyrazowej. Ponadto w środku zamieszczono grę planszową o segregacji odpadów. Na końcu książki znajduje się także ekosłowniczek, w którym wyjaśniono znaczenie takich pojęć jak m.in. ekologia, kompost, odpady, recykling czy dziura ozonowa. Publikacja, skierowana do dzieci w wieku 6-9 lat, będzie pomocna w prowadzeniu edukacji ekologicznej w zakresie właściwego postępowania z odpadami.

 

Księgarnia Wydawnictwo Skrzat Stanisław Porębski

ul. Prądnicka 77

31-202 Kraków

tel./fax 12 414 28 51

e-mail: [email protected]

www.skrzat.com.pl

 

Opracowała Katarzyna Gorwa