Nowe, szóste już wydanie znanego opracowania uzupełniono o nowości technologiczne oraz organizacyjno-prawne, które pojawiły się w ciągu ostatnich czterech lat. W publikacji zostały omówione m.in. regulacje prawne w gospodarce odpadami zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej (stan prawny z 28 maja 2014 r.). Ponadto autorka przedstawiła ekonomiczne zasady organizacji gospodarki odpadami, w tym sposoby ograniczania ilości odpadów, jak również niekorzystne skutki wykorzystania surowców wtórnych. Książka zawiera także charakterystykę odpadów komunalnych wraz z opisem ich właściwości technologicznych. Obszerny rozdział publikacji poświęcono podstawowym metodom unieszkodliwiania i odzysku odpadów oraz technologiom i rozwiązaniom stosowanym w poszczególnych procesach. Można tu znaleźć m.in. szczegółowe informacje na temat budowy i eksploatacji bezpiecznych składowisk odpadów oraz przegląd biotechnologii kompostowania. Autorka podkreśla, że w ostatnich latach odstępuje się od tradycyjnych technologii kompostowania całej masy odpadów komunalnych, w wyniku których powstają kompost nieodpowiedniej jakości oraz odpady, wymagające dalszego unieszkodliwiania. Zwraca także uwagę na znaczenie selektywnego gromadzenia bioodpadów, które pozwala na produkowanie kompostu wysokiej jakości, wydłuża czas eksploatacji składowiska o 50% i zmniejsza koszty jego utrzymania. W tym rozdziale przedstawiono również zagadnienia związane m.in. z termicznym przekształcaniem odpadów oraz technologie ich przetwarzania na paliwo.

W książce omówiono też kwestie odpadów organicznych (odpady przetwórstwa surowców zwierzęcych, odpady przemysłu drobiarskiego i mleczarskiego, komunalne osady ściekowe) oraz przemysłowych (mineralne surowce odpadowe, odpady niebezpieczne). Autorka scharakteryzowała poszczególne grupy tych odpadów oraz kierunki ich zagospodarowania. Ostatni rozdział publikacji poświęcono monitoringowi gospodarki odpadami oraz systemom informacji o odpadach w Polsce.

W opracowaniu zamieszczono wykaz literatury dotyczącej poszczególnych zagadnień oraz aneks zawierający akty prawne regulujące gospodarkę odpadami w Polsce oraz w UE.

Publikacja stanowi przydatne źródło informacji dla studentów i wykładowców kierunków związanych z ochroną środowiska, gospodarką surowcową i przestrzenną, jak również dla pracowników jednostek administracyjnych, terenowych służb ochrony środowiska oraz firm zajmujących się odzyskiem i unieszkodliwianiem odpadów.

 

Wydawnictwo Naukowe PWN

ul. G. Daimlera 2

02-460 Warszawa

tel. 22 695 43 21, fax 22 695 42 88

[email protected], www.pwn.pl