Na rynku
KanRo Kombi 6000 ? żadnej pracy się nie boi
Urządzenia typu KanRo Kombi to znane już od wielu lat konstrukcje, oferowane przez firmę KanRo z Białegostoku. Nowym modelem w ofercie przedsiębiorstwa jest urządzenie KanRo Kombi 6000, które posiada dzielony zbiornik o pojemności 6000 l (4000 l na nieczystości + 2000 l na wodę). Urządzenie wyposażono w dwie pompy: ciśnieniową i próżniową renomowanych światowych producentów. Pompa ssąca ma wydajność rzędu 900 m3/h, zaś parametry robocze pompy ciśnieniowej to: ciśnienie robocze 140 barów i wydatek wody 200 l/min. Długość węża ciśnieniowego NW25 wynosi 120 m. Wąż ssący umieszczony jest na obrotowym wysięgniku z napędem hydraulicznym. Napęd urządzenia stanowi silnik podwozia samochodowego. Urządzenie KanRo Kombi montowane jest na podwoziu ciężarowym o DMC 15-18 ton wszystkich marek (MAN, Iveco, Renault, Mercedes-Benz itp.). Sprzęt posiada bardzo bogaty asortyment wyposażenia w postaci różnorodnych głowic czyszczących, inżektorów, prowadnic rolkowych, chwytaków itp. Więcej informacji na stronie producenta: www.kanro.pl.
POROSIT ? skuteczne odwodnienie torowisk
Nowy system drenażowo-infiltracyjny Porosit, oferowany przez firmę HABA-Beton, używany jest najczęściej jako drenaż i rozwiązanie rozsączające w podtorzu. Gwarantuje on stabilność oraz trwałość torowiska dzięki skutecznemu odprowadzaniu wód powierzchniowych i gruntowych. Ściany kanału wykonano z betonu jamistego o wysokiej porowatości, z domieszką jednorodnego kruszywa. W przypadku tego rodzaju betonu gęsta domieszka kruszywa o takim samym uziarnieniu styka się ze sobą oraz spoiwem tylko miejscowo, tworząc w ten sposób puste przestrzenie, nazywane porami powietrznymi kruszywa. Gwarantują one wysoką wodoprzepuszczalność i mrozoodporność. Zamarzająca woda może się swobodnie rozszerzać w jamach powietrznych i nie powoduje rozsadzenia materiału. Do zalet systemu Porosit należą m.in. łatwy dostęp do punktów inspekcyjnych, niskie koszty utrzymania i konserwacji, mały zakres prac ziemnych w celu wykonania rowu rozsączającego, a także funkcjonowanie jako ścieżka przy torze. Więcej informacji na stronie: www.haba-beton.com/pl/.
Polskie innowacje w programie ETV
Innowacyjna technologia ozonowania firmy WOFIL Ozone Technology, wykorzystująca wielostopniowe kolumny kontaktowe, to ekoinnowacja w skali nie tylko ogólnopolskiej, ale także europejskiej. WOFIL jako jedno z pierwszych działających w obszarze uzdatniania wody przedsiębiorstw w Polsce i Europie rozpoczęło proces przygotowania do weryfikacji swojej technologii w ramach programu ETV. Pozwala on, jako jedyny w Europie, uwiarygodnić skuteczność działania technologii, deklarowaną przez producenta, potwierdzając jednocześnie innowacyjne cechy rozwiązania oraz uzyskiwany efekt ekologiczny. Nowatorskie rozwiązanie do ozonowania, oferowane przez firmę WOFIL, nie powoduje powstawania związków szkodliwych dla zdrowia człowieka i dla środowiska. Sprawność technologii zostanie zweryfikowana przez niezależne instytucje, a uzyskane świadectwo weryfikacji, uznawane we wszystkich krajach UE, ułatwi i przyspieszy wejście tej innowacyjnej ekotechnologii na rynki europejskie, a może i całego świata. Więcej informacji na stronie: www.wofil.pl.
Krakowski kolektor wyłożony bazaltem
Firma Eutit od ponad pięćdziesięciu lat produkuje elementy wytwarzane z topionego bazaltu. Jest to materiał naturalny, którego trwałość szacuje się na tysiąclecia. Wyroby z topionego bazaltu, produkowane przez firmę Eutit, znalazły wszechstronne zastosowanie w praktycznie wszystkich sektorach przemysłu, można je także wykorzystywać w systemach wodociągowo-kanalizacyjnych. Najnowsze osiągnięcie firmy Eutit w branży wod-kan to zastosowanie w Krakowie elementów z topionego bazaltu podczas renowacji kolektora kanalizacji ogólnospławnej. Kolektor o przekroju dzwonowym i szerokości u podstawy 4,5 m zlokalizowany jest w ścisłym centrum miasta. Renowacja polegała na oczyszczeniu powierzchni betonowej kolektora, naprawie ubytków, likwidacji przecieków oraz wyłożeniu na długości 798 m bieżących ścian kolektora i jego kinety wykładziną z elementów z topionego bazaltu. Dodatkowo tym samym materiałem wyłożono 24 komory kanalizacyjne. Prace budowlane prowadzono w okresie od kwietnia do października 2015 r. Więcej informacji na stronie producenta: www.eutit.pl.
Opracowanie: Martyna Matuszczak