Na rynku
Rozbudowa oferty
Alfa Laval to światowy dostawca technologii wymiany ciepła, separacji i przepływu mediów, który 1 sierpnia 2012 r. przejął firmę Ashbrook Simon-Hartley, producenta pras filtracyjnych. Dzięki temu przedsiębiorstwo Alfa Laval wzmocniło swoją pozycję na rynku firm dostarczających rozwiązania dla gospodarki osadowej. Ashbrook Simon-Hartley posiada ponad 100-letnią tradycję i może pochwalić się wieloma, zrealizowanymi na całym świecie, inwestycjami. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się włączyć firmę Ashbrook Simon-Hartley do Grupy Alfa Laval. Dzięki temu poszerzyliśmy nasze portfolio w zakresie rozwiązań dedykowanych komunalnym i przemysłowym oczyszczalniom ścieków – powiedział Lars Renström, prezydent i prezes Zarządu Grupy Alfa Laval. Oprócz wirówek dekantacyjnych serii ALDEC oraz zagęszczaczy bębnowych ALDRUM, Alfa Laval oferuje obecnie prasy taśmowe EuroPress i Klampress, prasy komorowe Manor Filter Press, zagęszczarki taśmowe AQUABelt oraz moduły Klampress, składające się z zagęszczacza taśmowego i prasy. Ponadto Grupa dostarcza spiralne wymienniki ciepła ALSHE do podgrzewania osadów ściekowych. Więcej informacji na stronie www.alfalaval.pl.
Nowe produkty serii ABS EffeX
Podczas targów WEFTEC (Water Environment Federation’s Annual Technical Exhibition and Conference), które odbyły się w dniach 29.09-3.10.2012 r. w Nowym Orleanie (Luizjana, USA), Sulzer Pumps zaprezentował cztery rewolucyjne produkty. Były to wielołopatkowe wirniki Contrablock Plus, mieszadła zatapialne ABS XRW, mieszadła wolnoobrotowe serii ABS flow booster XSB oraz dmuchawy promieniowe ABS HST 20. Oznacza to pomyślne zakończenie tworzenia serii produktów ABS EffeX – energooszczędnych i niezawodnych rozwiązań dla branży wodno-ściekowej. Serię ABS EffeX zaprezentowano w 2009 r. wraz z zatapialnymi pompami ściekowymi o nazwie ABS XFP. Były to pierwsze na świecie pompy tego typu, wyposażone w silniki o sprawności premium klasy IE3. Od tego czasu stworzono także koncepcyjne mieszadła zatapialne szybko- i średnioobrotowe oraz wolnoobrotowe Flow Booster, jak również przełomowe systemy sterowania pompami. Więcej informacji na stronie www.sulzer.com.
Wofil ozonuje ścieki!
Obecnie na świecie coraz częściej sięga się po ozon w procesach oczyszczania ścieków, zwłaszcza z zamiarem neutralizacji farmaceutyków, narkotyków i środków ochrony roślin, których coraz większe ilości trafiają do oczyszczalni komunalnych. Ozon staje się popularny także w procesach odbarwiania (usuwania barwników i pigmentów), likwidacji detergentów, fenoli, petrochemikaliów, WWA i innych substancji niebezpiecznych. Polska w najbliższych latach będzie musiała przeznaczyć więcej środków na badania i zastosowanie nowoczesnych technologii. Ozonowanie ścieków już teraz na szeroką skalę stosowane jest w Europie, m.in. w Szwajcarii (Regensdorf), Danii (Kalundbord), Austrii (Wiedeń) i Niemczech (Schwerte, Bad Sassendorf, Duisburg). W rozwój tej technologii zaangażowała się także firma Wofil, która projektuje, wykonuje i serwisuje kompletne systemy ozonowania ścieków. Pierwsze takie instalacje zostały zamontowane przez Wofil w 2012 r. w zakładach polskich odbiorców. Zadanie ukończono w bardzo krótkim terminie, bo w ciągu trzech miesięcy. Inwestycje zrealizowane „pod klucz” obejmują projektowanie, budowę i uruchomienie instalacji. Stację ozonowania tworzą urządzenia do buforowania ścieków, kolumny kontaktowe do procesów ozonowania z systemem tłumienia piany, kompletne linie produkcji ozonu i tlenu, systemy zarządzania i bezpieczeństwa (wyposażone w czujniki i destruktory ozonu) oraz linie sterowania pracujące w sieci światłowodowej, zlokalizowane w klimatyzowanych kontenerach. Instalacja Wofil to pierwsza w Polsce inwestycja, wyznaczająca nowe trendy rozwoju na lata 2014-2020. Więcej informacji na stronie www.wofil.pl.
Premiera Kaiser Eco 3.0 w Polsce
W 2013 r. po raz pierwszy w Polsce firma KanRo z Białegostoku zaprezentuje najnowszy samochód komunalny KAISER Eco 3.0. To już trzecia, najbardziej innowacyjna generacja pojazdów komunalnych do czyszczenia kanalizacji z odzyskiem wody. Nowy model jest o 60 cm krótszy i 16 cm niższy od swojego poprzednika. Wyposażono go w najmocniejszą pompę ssącą KWP o wydajności 3100 m3/h, która wraz z przemiennikiem ciśnienia drugiej generacji KDU o wydajności do 500 l/min stanowi nieosiągalny wzorzec dla urządzeń innych producentów. Zabudowa Eco 3.0 może być montowana na podwoziach 2-, 3- i 4-osiowych wszystkich marek. Unikalny system sterowania i regulacji KAISERtronic oraz moduł Eco/Power, które pozwalają na oszczędności paliwa do 25%, a także moduł GSM do zdalnej kontroli pojazdu, to najbardziej innowacyjne rozwiązania dostępne obecnie w pojazdach do czyszczenia kanalizacji. Kaiser Eco 3.0 to kolejny model, który potwierdza skuteczność stosowania zaawansowanych technologii przez producenta z Liechtensteinu. Więcej informacji na stronie wyłącznego przedstawiciela firmy Kaiser w Polsce: www.kanro.pl.
Opracowanie: Martyna Matuszczak