Sposób na deszczówkę

Firma Delfin wprowadziła do swojej oferty zbiorniki na wodę deszczową DELFIN RAIN. Są one wykonane z wysokiej jakości polietylenu metodą formowania rotacyjnego, co gwarantuje ich stuprocentową szczelność. Umożliwiają gromadzenie i przechowywanie deszczówki, którą można wykorzystać do spłukiwania toalety, mycia samochodu czy podlewania ogrodu. Woda z rynny jest odprowadzana systemem rur bezpośrednio do wlotu zbiornika. Dzięki podwójnemu systemowi filtracji zostaje pozbawiona zanieczyszczeń organicznych i za pomocą odpowiednio dobranej pompy pływakowej lub ciśnieniowej zostaje dostarczona do punktu czerpalnego (np. kranu ogrodowego). W przypadku, kiedy zbiornik trzeba umieścić głęboko pod powierzchnią, stosuje się dodatkowe nadstawki mocowane na gwint. Są one dostępne w różnych pojemnościach, w zależności od potrzeb klientów ? od 3000 do 10 000 m3. Zbiorniki DELFIN RAIN objęte są 10-letnią gwarancją. Więcej informacji na stronie internetowej www.delfin-polska.pl.

Przepływomierze elektromagnetyczne ELIS

W marcu br. firma Introl dołączyła do swojej oferty przepływomierze elektromagnetyczne oraz ultradźwiękowe, dedykowane do zastosowań w różnych aplikacjach w wielu gałęziach przemysłu. W sektorze wod-kan bardzo szerokie zastosowanie znajdują standardowe przepływomierze elektromagnetyczne do pomiaru przepływu wody oraz ścieków. W tym miejscu oferta firmy obejmuje dwa rozwiązania. Jednym z nich jest model FLONET FN20 ? przepływomierz o dokładności 0,5% do aplikacji technologicznych pomiarów przepływu wody oraz ścieków. Urządzenie występuje w różnych wariantach ? z wykładzinami z gumy twardej oraz PTFE. Drugi model przeznaczony do branży wod-kan to FLONET FH10, czyli przepływomierz o dokładności 0,5%, mający te same właściwości jak wspomniany FN20, lecz poszerzony o protokół komunikacji HART. Przeglądając ofertę firmy ELIS, warto również zwrócić uwagę na wodomierze ultradźwiękowe zasilane bateryjnie. W szczególności ciekawą propozycją są modele z serii FLOMIC FL, będące wodomierzami z zatwierdzeniem MID. Urządzenia te mogą z powodzeniem zastępować wodomierze mechaniczne, a dzięki zastosowaniu wytrzymałej baterii ich lokalizacja nie ma znaczenia. Wskutek wykorzystania metody ultradźwiękowej zaletą tego pomiaru jest brak dodatkowego spadku ciśnienia, jaki występuje w przypadku wodomierzy mechanicznych. Więcej informacji na stronie internetowej www.introl.pl.

Nowy kret

Firma Terma, jeden z czołowych polskich producentów maszyn przeciskowych, poszerzył swoją ofertę o kolejnego kreta MAX K160S o średnicy 160 mm. Maszyna powstała w wyniku rosnącego zapotrzebowania, także w branży wod-kan, na kreta do instalacji rur kielichowych PE/PCV o średnicy 140 mm oraz 125 mm. Przy pomocy K160S możliwy jest montaż rur PE/PCV o mniejszych średnicach 110-125 mm oraz dużych średnic 180 mm. Można także wbijać rury stalowe do średnicy 400 mm. Kret K160S jest znakomitym uzupełnieniem oferty, stanowiącym rozwiązanie pośrednie między najpopularniejszą na rynku K130S a największą K180S. Posiada wszystkie zalety funkcjonalne swoich poprzedniczek, takie jak system pneumatycznego sterowania kierunkiem pracy, geometria głowicy, długość i wyważenie, zapewniające najwyższą celność. Także konstrukcyjnie kret K160S został maksymalnie dopracowany. Posiada system wymiennych elementów ślizgowych i uszczelniających, zapewniający wysoką trwałość oraz największą skuteczność, niezmienną wraz z rosnącym okresem eksploatacji. Podobnie jak wszystkie produkty firmy Terma Technologie, K160 posiada europejski znak jakości CE. Więcej informacji na stronie internetowej www.termamax.pl.

Jubileusz prof. Andrzeja Kuliczkowskiego

W październiku br. mija 40 lat od rozpoczęcia (w 1973 r.) przez profesora Andrzeja Kuliczkowskiego ? absolwenta Politechniki Śląskiej ? pracy na Politechnice Wrocławskiej, kontynuowanej od 1986 r. do teraz na Politechnice Świętokrzyskiej. Profesor po uzyskaniu stopnia doktora w 1978 r. i doktora habilitowanego w 1986 r. w wieku 36 lat był najmłodszym samodzielnym pracownikiem naukowo-dydaktycznym na Politechnice Świętokrzyskiej. Głównym celem przeniesienia na Politechnikę Świętokrzyską było powierzenie mu zadania utworzenia na tej uczelni nowego kierunku studiów ? inżynierii środowiska. Zespół profesora stał się znany w Polsce w latach 90. dzięki wykonywaniu od 1991 r. badań przewodów kanalizacyjnych techniką wideo przy użyciu kamery kanalizacyjnej.

Profesor zyskał uznanie także na świecie. W 2008 r. otrzymał międzynarodową nagrodę NO-DIG Award za zorganizowanie na Politechnice Świętokrzyskiej pierwszego na świecie studium podyplomowego o tematyce technologii bezwykopowych. Od bardzo wielu lat aktywnie reprezentuje on Polskę poza granicami kraju jako prezes Polskiej Fundacji Technik Bezwykopowych oraz członek Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych.

W Polsce profesor popularyzuje technologie bezwykopowe m.in. poprzez organizowanie międzynarodowych konferencji NO-DIG Poland i szkoleń, prowadzenie wykładów na studiach podyplomowych innych uczelni czy ostatnio poprzez wydanie pierwszego polskiego podręcznika kompleksowo opisującego problematykę technologii bezwykopowych pt. ?Technologie bezwykopowe w inżynierii środowiska?.

Opracowanie: Martyna Matuszczak