Coraz ostrzejsze wymagania stawiane wodzie przeznaczonej do spożycia powodują konieczność zwiększania skuteczności jej oczyszczania. Efektywnym sposobem uzdatniania wody jest koagulacja, polegająca na łączeniu cząsteczek koloidalnych w większe aglomeraty. Proces ten był tematem seminarium: „Czysta woda dla Polski – zastosowanie koagulantów w nowoczesnych technologiach uzdatniania wody pitnej i przemysłowej”, które odbyło się w Darłówku w dniach od 7 do 9 maja br. Spotkanie zorganizowała firma Kemipol wraz z miejskimi zakładami wodociągów i kanalizacji z Koszalina i Kołobrzegu. Do Darłówka przyjechało ok. 60 osób z różnych firm i przedsiębiorstw wodociągowych.
Seminarium rozpoczął wykład Izabeli Zimoch z Politechniki Śląskiej, przedstawiający wyniki badań z zastosowaniem koagulantów wstępnie zhydrolizowanych z grupy PAX, które zostały przeprowadzone w laboratorium Stacji Uzdatniania Wody „Czaniec”.
Z kolei Maria Świderska-Bróż (Politechnika Wrocławska) omówiła wpływ koagulantu glinowego oraz wartości pH na skuteczność destabilizacji koloidów”. Analiza dokonanych badań wykazała, że chlorki poliglinu skuteczniej destabilizowały ujemne cząstki koloidalne niż siarczan glinu, a efektywność wszystkich badanych koagulantów zwiększała się wraz z ich dawką.
Historię zmian w zastosowanych środkach do prowadzenia koagulacji na ujęciu wody powierzchniowej Straszyn przedstawił Radosław Walczak (Saur Neptun Gdańsk), stwierdzając, że w wyniku użycia różnych koagulantów można w znaczącym stopniu wpływać na wynik procesu, aby dostosować go do jakości surowca.
W przypadku oczyszczania wód powierzchniowych powszechnie stosuje się koagulację objętościową, natomiast w obiektach uzdatniających wody podziemne dużo korzystniejsze jest zastosowanie koagulacji powierzchniowej. Rafał Bray z Politechniki Gdańskiej zaprezentował wyniki badań technologicznych wody podziemnej, pochodzącej ze studni głębinowej we wsi Piekło w woj. pomorskim. Przeprowadzona analiza wykazała, że wodę podziemną o podwyższonej barwie można oczyszczać metodą koagulacji powierzchniowej z zastosowaniem modyfikowanych koagulantów glinowych z grupy PAX XL.
Podczas spotkania zostały również omówione zagadnienia związane z obróbką wody przemysłowej. Mieczysław Mazurek z Elektrowni Kozienice opowiedział o sposobie uzdatniania wody wiślanej dla obiektów wodno-parowych bloków energetycznych, natomiast Tomasz Fartuch (Energetyka Lublin) przedstawił ten proces w odniesieniu do wody przemysłowej, przeznaczonej na potrzeby Huty Miedzi „Głogów”.
Seminarium tradycyjnie zostało połączone ze zwiedzaniem obiektów. Tym razem uczestnicy mogli zapoznać się z nowoczesnymi technologiami uzdatniania wody, stosowanymi w SUW Mostowo w Koszalinie oraz Bogucino w Kołobrzegu.
Organizatorowi po raz kolejny udało się połączyć naukę z praktyką. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ takie spotkania umożliwiają poznanie nowych rozwiązań, pozwalają na wymianę doświadczeń oraz zwracają uwagę na problemy dotyczące technologii uzdatniania wody w Polsce.
Małgorzata Masłowska