Błędy popełnianie na etapie projektowania z reguły bywają brzemienne w skutki. W najlepszym wypadku mogą doprowadzić do droższej niż planowano budowy, a w najgorszym do katastrofy budowlanej.

Niestety, w praktyce odnotowuje się ogromną liczbę ?projektów?, które choć podpisane przez osoby z tzw. uprawnieniami, zawierają liczne, niekiedy rażące błędy, uniemożliwiające działanie elektrowni.

Mimo że wydaje się to niemożliwe, to najczęściej popełnianym błędem w projektowaniu jest źle przygotowana dokumentacja projektowa, czasem zbyt ogólna lub szczątkowa. Na to wszystko nakłada się opracowywanie projektów przez osoby uprawnione do projektowania instalacji elektrycznych, ale bez odpowiedniej wiedzy w zakresie fotowoltaiki. A przecież projektowanie instalacji PV wymaga adekwatnego zasobu informacji z dziedziny mechaniki, fizyki, astronomii, energetyki prądów stałych i prądu przemiennego, a przede wszystkim doświadczenia w projektowaniu takich instalacji, popartego ich udaną realizacją!

Sprawa zacienienia

Przykładem, który dobrze obrazuje omawiane zagadnienie, jest brak uwzględnienia zacienienia instalacji pobliskimi elementami: kominem, sąsiednim domem, dachem, drzewami, antenami satelitarnymi i TV oraz słupami. To często popełniany błąd. I nie chodzi nawet o to, by takie zacienienie całkowicie wyeliminować, bo często jest to niemożliwe albo ekonomicznie nieuzasadnione. Ale jeśl...