Urbanizacja i industrializacja stawiają przed ludzkością nowe wyzwania, w tym związane z potrzebą działania na rzecz ochrony środowiska. Duża gęstość zaludnienia i uprzemysłowienie niosą za sobą bowiem zagrożenia związane z zanieczyszczeniem środowiska naturalnego.

W 2007 roku po raz pierwszy odsetek ludzi żyjących w miastach przewyższył odsetek ludności wiejskiej. Głównym powodem migracji do miast jest poszukiwanie wyższego standardu życia, rozumianego jako lepszy dostęp do opieki medycznej, szkolnictwa czy miejsc zatrudnienia. Duża gęstość zaludnienia i uprzemysłowienie niosą za sobą zagrożenia związane z zanieczyszczeniem gleby, wody, a przede wszystkim powietrza. Emitowane zanieczyszczenia łatwo się przemieszczają, natomiast trudno jest je usunąć. Życie w środowisku niemal całkowicie przekształconym antropogenicznie stało się faktem i nie ma od niego odwrotu. Ogromna większość społeczeństwa jest z góry skazana na miejską egzystencję z dala od natury i dzikiej przyrody. Zapewnienie odpowiednich warunków przyrodniczych środowisku miejskiemu stało się wyzwaniem XXI w.

Polepszyć warunki życia

Podstawową rolą roślin, mającą kluczowe znaczenie nie tylko dla organizmów ludzkich, ale na całe środowisko przyrodnicze jest produkcja związków organicznych z dwutlenku węgla oraz uwalnianie tlenu w procesie fotosyntezy. Wprowadzanie roślinności do miast pozwala ograniczyć zawar...