W czerwcu ubiegłego roku na stronie Urzędu Zamówień Publicznych opublikowano ?Koncepcję nowego Prawa zamówień publicznych?, opracowaną przez UZP przy współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii. Dokument ten przedstawia założenia i postulaty, które mają znaleźć odzwierciedlenie w projekcie nowej ustawy Prawo zamówień publicznych.

Projekt nowej regulacji miał zostać opublikowany jesienią 2018 r., niemniej do końca listopada ub.r. nie został udostępniony na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Szczegóły projektowanej ustawy nadal zatem nie są znane. Wskazana Koncepcja pozwala jednak na zidentyfikowanie głównych wyzwań, z którymi przyjdzie się zmierzyć zarówno zamawiającym, jak i wykonawcom najprawdopodobniej już w 2019 r.

Postulaty i założenia

Do najistotniejszych postulatów i założeń Koncepcji nowego Prawa zamówień publicznych (P.z.p.) zaliczyć należy zmiany dotyczące:

  • środków ochrony prawnej, w tym obowiązku zapłaty zryczałtowanego odszkodowania, obniżenia opłat od skargi na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) i wydłużenia terminu na jej wniesienie do 14 dni, umożliwienia wnoszenia środków ochrony prawnej w postępowaniach na tzw. usługi społeczne, a także wprowadzenia tzw. prekluzji dowodowej w postępowaniu odwoławczym,
  • stworzenia katalogu klauzul abuzywnych (niedozwolonych) stosowanych w umowach o zamówienie publiczne, takich jak nieproporcjonalnie wysok...