Nanotechnologiczna metoda oczyszczania wód Reground
Na całym świecie, również w Europie i Polsce, narasta problem niedoborów wody. Rośnie też zapotrzebowanie na wodę na potrzeby komunalne, dla rolnictwa i dla przemysłu. Na tym jednak nie koniec, bo zasoby wodne ulegają też intensywnej degradacji wynikającej z powszechnie występującego zjawiska destrukcji nieużywanej lub źle zabezpieczonej infrastruktury przemysłowej. Inny problem to bezpośrednia emisja zanieczyszczeń do środowiska.
W dwóch ostatnich przypadkach najczęściej występującym zagrożeniem są toksyczne metale zanieczyszczające wody gruntowe, studnie z wodą pitną, a także systemy filtracji wody rzecznej. Istnieje co prawda wiele sposobów usuwania zanieczyszczeń lub ich neutralizacji, często jednak tego rodzaju rozwiązania wymagają zbyt wysokich nakładów finansowych i technicznych, w wyniku czego dla wielu państw i regionów są one niedostępne.
Reground i tanie oczyszczanie wody
W odpowiedzi na powyższe problemy – dla poprawy pogarszającej się jakości zasobów wodnych – opracowano, w ramach finansowanego przez Unię Europejską projektu Reground, niskokosztowe rozwiązanie nanogeotechnologiczne służące do unieruchamiania toksycznych zanieczyszczeń wody. Projekt opiera się na technologii rekultywacji wód gruntowych w rzeczywistej skali dzięki montażowi na terenach c...