Z roku na rok narasta problem zagospodarowania komunalnych osadów ściekowych. Wiąże się to z ich systematycznie zwiększającą się ilością. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak ten problem rozwiązać, która z metod zagospodarowania jest najskuteczniejsza. Dlatego też organizowana przez firmę Abrys Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa „Metody zagospodarowania osadów ściekowych” cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Tegoroczna, czwarta już edycja spotkania odbyła się w dniach 11-12 lutego 2013 r. w Starachowicach.
 
Konferencję rozpoczęła sesja poświęcona prawnym aspektom zagospodarowania osadów. Profesor Marek Gromiec (KRGW) omówił realizację postanowień dyrektywy ściekowej, postępy w ich wdrażaniu w kontekście zagospodarowania osadów ściekowych oraz konsekwencje niespełnienia wymogów dyrektyw unijnych dotyczących KPOŚK. Natomiast dr Tadeusz Rzepecki, prezes IGWP, przedstawił postulaty Izby dotyczące ogólnopolskiej strategii przeróbki osadów.
Zgromadzeni na konferencji specjaliści przekonywali, że ogromne znaczenia ma dobór odpowiedniej technologii zagospodarowania osadów. Sposób przetwarzania osadów powinien być dostosowany do każdej oczyszczalni i do przyjętego w danym regionie planu zagospodarowania i unieszkodliwiania odpadów. Zaprezentowane referaty zawierały opisy dostępnych technologii. Bardzo ciekawe rozwiązanie – proces fermentacji i kofermentacji – przybliżyła prof. Zofia Sadecka (Uniwersytet Zielonogórski). Autorka podkreśliła, iż zintegrowany proces przeróbki osadów ściekowych i frakcji organicznej odpadów komunalnych może stanowić ważny element w planowaniu gospodarki odpadami w wielu gminach. Przedstawiono także innowacyjną technologię zgazowania osadów ściekowych przy użyciu gorącego czynnika zgazowującego (dr Sebastian Werle, Politechnika Śląska) czy technologię współspalania osadów ściekowych (dr Sylwia Myszograj, Uniwersytet Zielonogórski).
Wiele do powiedzenia mieli też zwolennicy suszenia osadów ściekowych w suszarniach słonecznych. Temat ten poruszyła m.in. Katarzyna Trojanowska (Eurotech, Bielsko-Biała), która omówiła ekonomiczne aspekty suszenia osadów w suszarniach słonecznych na przykładzie wybranych polskich obiektów. Okazją do sprawdzenia tej technologii był wyjazd techniczny, zorganizowany drugiego dnia konferencji. Uczestników zaproszono do zwiedzenia suszarni słonecznej osadów ściekowych w oczyszczalni w Kozienicach, należącej do Kozienickiej Gospodarki Komunalnej.
 
Martyna Matuszczak