Narzędzia i maszyny do usuwania karp
Z kolei niezaprzeczalnym faktem jest to, że pozostawione po wycince drzew karpy wraz z systemem korzeniowym stabilizują podłoże, zabezpieczając teren przed osuwaniem się. Dodatkowo z karpiny ulegającej powolnemu rozkładowi uwalniane są związki organiczne, które wzbogacają i użyźniają glebę, a pniak stanowi doskonałe siedlisko dla mikro i makroflory oraz fauny. Za pozostawieniem karpy przemawia także fakt, że brakuje zapotrzebowania na karpinę świeżą, chociaż pniak stanowi 3-6% miąższości strzały, a karpina 10-17% miąższości części nadziemnej drzewa. Po uwzględnieniu wszystkich ograniczeń i wytycznych okazuje się, że czasami należy usunąć lub wkomponować karpy w krajobraz przyrodniczy. Można tego dokonać, stosując kilka metod i wykorzystując kilkanaście różnych narzędzi oraz maszyn.
W tym miejscu należy wyjaśnić pewną nieścisłość w stosowanym powszechnie nazewnictwie. Otóż producenci i dystrybutorzy sprzętu do usuwania karp zapożyczyli i zaadaptowali nazwę ?karczownik?, stosując ją do swoich produktów, które są często frezarkami do karp i tak powinniśmy je nazywać. Karczowniki to maszyny i narzędzia usuwające karpinę wskutek jej wyrwania z ziemi, a nie zestrugania.
Narzędzia i maszyny do usuwania karp
Już we wrześniowym numerze miesięcznika pisaliśmy, że pozostawienie po wycince drzew karpiny, np. w postaci rzeźby parkowej, jest ze wszech miar zalecane. Jeżeli jednak zdecydujemy się na usunięcie pozostałości po ścince drzew ...