Nasadzenia kompensacyjne a finanse publiczne
Nasadzenia zastępcze mogą być wykonane na terenie innej gminy, ale pod warunkiem, że również będzie to gmina, na której planowane są inne nasadzenia kompensacyjne. Wątpliwości rozwiewamy poniżej.
W październikowym artykule, poruszającym problematykę terenu, na jakim mogą być wykonane nasadzenia zastępcze w miejsce drzew lub krzewów usuwanych na podstawie zezwolenia, wydanego zgodnie z art. 83 ust. 1 Ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU z 2009 r. nr 151, poz. 1220, z późn. zm.), postawiona została teza, że nie ma przeciwwskazań, aby nowe nasadzenia, wykonywane w miejsce usuwanych drzew, były realizowane na terenie innej gminy. Może to nastąpić, jeżeli na przykład przedsięwzięcie ma oddziaływać również na obszar gminy, gdzie winny być wykonane nowe nasadzenia, a nie tylko na ten teren, z którego mają być usunięte drzewa lub krzewy. W związku z tym poglądem pojawiła się jednak wątpliwość, dotycząca tego, czy wykonanie nasadzeń kompensacyjnych na terenie innej gminy będzie zgodne z zasadami wydatkowania środków publicznych przez gminę.
Pozbyć się wątpliwości
Próbując usunąć tę wątpliwość, w pierwszej kolejności należy przypomnieć postanowienia art. 402 ust. 5 Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (DzU z 2008 r. nr 25, poz. 150, z późn. zm.), zgodnie z którym jedynie: &...