Kolejną formą ochrony przyrody, którą warto omówić w niniejszym cyklu, jest obszar Natura 2000. Z ustawy o ochronie przyrody wynika, iż tereny te mogą występować w dwóch rodzajach: są to obszary „ptasie” (specjalnej ochrony ptaków) i „siedliskowe” (specjalnej ochrony siedlisk). Ich zadaniem jest ochrona, wzmocnienie i odtworzenie europejskiej różnorodności biologicznej. Dlatego też w ramach programu Natura 2000 stworzono sieć takich obszarów.
 
Natura 2000 to program ochrony przyrody, funkcjonujący w całej Unii Europejskiej od 1992 r. Wszystkie państwa dołączające do Wspólnoty musiały go wdrożyć w obrębie swoich granic. Co ważne, program ten funkcjonuje we wszystkich krajach na takich samych zasadach. Sieć obszarów „naturowych” w każdym unijnym kraju tworzy się według tych samych zasad i procedur, wypełnia się takie same Standardowe Formularze Danych, korzysta z tych samych list gatunków i siedlisk przyrodniczych, ważnych dla Wspólnoty. Oczywiście, dla każdego kraju członkowskiego tworzy się odrębne „listy referencyjne”, zawierające tylko te gatunki i siedliska, które w danym państwie mogą występować. Listy te przygotowane są przez krajowych ekspertów.
Ochrona przyrody w ramach programu Natura 2000 polega przede wszystkim na tworzeniu terenów „naturowych”, pozwalający...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?