Wobec faktu, iż wdrażanie geograficznych systemów informacyjnych (ang. Geographical Information Systems – GIS) postępuje niezwykle dynamicznie i wciąż poszerza się gama ich zastosowań, od czterech lat naukowo-techniczna konferencja pn. „GIS, modelowanie i monitoring w zarządzaniu systemami wodociągowymi i kanalizacyjnymi” cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Na tegoroczną edycję, zorganizowaną wspólnie przez Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych, Zakład Zaopatrzenia w Wodę i Odprowadzania Ścieków Politechniki Warszawskiej, przedsiębiorstwo Saur Neptun Gdańsk oraz firmę Bentley Systems Polska, przybyło ponad 100 przedstawicieli branży wod-kan. Konferencja odbyła się 4 kwietnia br. w Domu Technika NOT w Warszawie. Główny cel spotkania stanowiła prezentacja i wymiana doświadczeń dotyczących najnowszych osiągnięć naukowych i technicznych w zakresie aplikacji GIS do wspomagania eksploatacji i zarządzania majątkiem przedsiębiorstw wod-kan, a także modelowania i monitorowania sieci wodociągowych oraz kanalizacyjnych.
Modele komputerowe systemów kanalizacyjnych zawsze bazują na danych GIS, od których zależy dokładność wyników modelowania. Natomiast od struktury modelu zależy, jaki zakres oraz stopień dokładności danych GIS jest konieczny. Problem dostosowania danych GIS do cyfrowego modelu systemu kanalizacji deszczowej i ogólnospławnej omówił dr hab. Marek Zawilski, prof. Politechniki Łódzkiej. Z zainteresowaniem przyjęto wystąpienie dr Alicji Bałut (Politechnika Poznańska), która przedstawiła proces weryfikacji i walidacji, jako niezbędne etapy tworzenia modelu symulacyjnego sieci wodociągowych. Podczas konferencji głos zabrali także licznie zgromadzeni reprezentanci firm wodociągowo-kanalizacyjnych, którzy przedstawili swoje doświadczenia związane z wdrażaniem i funkcjonowaniem aplikacji GIS. Doktor Wojciech Koral (PWiK w Gliwicach) zwrócił uwagę słuchaczy na możliwość zastosowania nieskomplikowanego narzędzia, jakim są tabele przestawne do analizy bazy danych awaryjności sieci i armatury. Omówił zagadnienie na przykładzie przedsiębiorstwa w Gliwicach. Na spotkaniu nie zabrakło również gości zagranicznych. Duńskie doświadczenia ze stosowania standardowych modeli baz danych w dziedzinie kanalizacji przedstawił Thorkil Neergaard, reprezentant Duńskiego Stowarzyszenia Branży Wodociągowo-Kanalizacyjnej DANVA.
Tegoroczna edycja konferencji, obfitująca zarówno w referaty naukowe, jak i praktyczne porady prezentowane przez krajowe i zagraniczne organizacje związane z branżą wod-kan, niewątpliwie stała się cennym źródłem wiedzy dla przedsiębiorców już wykorzystujących rozwiązania GIS, a także dla tych, którzy dopiero zamierzają te systemy wprowadzać.
 

Martyna Matuszczak