Nauka o odpadach
Czy współpraca nauki z branżą odpadową w ogóle ma w Polsce miejsce? A jeśli tak, to na czym polega i jakie przynosi obu stronom korzyści?
Okazuje się, że ma miejsce. Mało tego – z każdym rokiem nabiera rozmachu, prowadząc do obopólnych benefitów.
Stare mity
Przez długie lata w branży odpadowej, podobnie jak w wielu innych gałęziach polskiej gospodarki, pokutował mit, że z polskimi naukowcami współpracować nie warto. Na rynku dostępne były opracowane zagranicą technologie. Co ważne – były to technologie wdrożone do użycia w warunkach zagranicznych gospodarek. Można było je zakupić wraz z niezbędnymi urządzeniami i relatywnie szybko wdrożyć.
Tymczasem współpracę z polskimi naukowcami należało zaczynać niemal od zera. Ich pomysły i opracowywane przez nich technologie trzeba było rozwijać i wdrażać, co z natury rzeczy jest czasochłonne. A polskie firmy odpadowe czasu zwyczajnie nie miały, potrzebowały rozwiązań „tu i teraz”, by sprostać skokowo rosnącemu poziomowi wymagań stawianych przez prawo.
Doktoraty wdrożeniowe
– Te czasy na szczęście odchodzą do przeszłości. Zapotrzebowanie na współpracę coraz częściej przychodzi z firm odpadowych, a także od sektora producentów maszyn i urządzeń potrzebnych w gospodarce odpadami. Dwadzieścia lat temu tych ostatnich po prostu...