Odpowiedni dobór materiału z którego zostanie wykonana nawierzchnia, musi być dostosowany do jego użytkowników oraz charakteru całego założenia. Niezwykle istotnym czynnikiem jest również estetyka oraz trwałość materiału oraz sposób jego wykonania. Bo co z tego, że oddano do użytku piękną ścieżkę parkową, jeśli po pierwszej ulewie rozpłynie się po całym parku bądź, co gorsza, zapadnie.

Niestety w większości przypadków niepowodzeń inwestycji czynnikiem decydującym jest budżet, a konkretnie jego ograniczenia. Jeśli natomiast zależy nam na powodzeniu przedsięwzięcia, nie możemy przeznaczać nieproporcjonalnie niskiego budżetu do planowanej inwestycji. Bardzo często oszczędności szuka się tam, gdzie ich teoretycznie nie widać, a więc dochodzi do zmniejszenia ilości podbudowy w stosunku do tej, która została przewidziana w projekcie, zostają nieprawidłowo osadzone obrzeża bądź ich po prostu brak, nie mówiąc o tym, że za prace wykonawcze zabierają się osoby niewykwalifikowane do tego typu czynności.

Obecnie,, kiedy zewsząd zalewa nas beton w różnej postaci, dobrze zaprojektowana przestrzeń to taka, która ma w sobie czynniki naturalne, ekologiczne oraz niezaburzające gospodarki wodnej. Producenci materiałów budowlanych oraz kruszyw prześcigają się w tworzeniu nawierzchni o naturalnych strukturach. Imitacje kamienia naturalnego, drewna czy żwiru można odnaleźć praktycznie w każdej ofercie bardziej lub mniej znanej marki tworzącej kostkę brukową. Pamiętajmy je...