Neutralność usług kanalizacyjnych w nowej dyrektywie ściekowej
Dyrektywa 91/271/EWG w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych funkcjonuje w Unii Europejskiej od ponad 30 lat. Jest to pierwszy akt prawny, który reguluje gospodarkę ściekową na szczeblu międzynarodowym. Dyrektywa została przyjęta w 1991 r., jeszcze za czasów Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Wówczas skoncentrowano się na redukowaniu zrzutów biogenów z gospodarstw domowych. Był to główny sposób walki z eutrofizacją powodowaną przez związki azotu i fosforu przedostające się do środowiska. Dyrektywa przyniosła znaczący efekt, choć w różnych regionach w różnym stopniu.
Zgodnie z dokumentami oceniającymi skuteczność omawianej dyrektywy znacząco zmniejszyła się ilość biogenów generowanych w gospodarstwach domowych, spływających rzekami do mórz. Nie ma jednak wątpliwości, że w ciągu ostatnich 30 lat zmieniły się warunki funkcjonowania oczyszczalni ścieków komunalnych. Urbanizacja i zmiany klimatu generują nowe oczekiwania wobec gospodarki ściekowej w aglomeracjach. Zmieniają się priorytety, wzbogaca się wiedza naukowa o wpływie działalności człowieka na środowisko. Uzasadnienie do zmiany dyrektywy ściekowej miało więc solidne podstawy.
Nowa dyrektywa została już przegłosowana przez Parlament Europejski, trwają prace nad ostatnimi poprawkami redakcyjnymi i ostatecznym tłumaczeniem na języki UE. Akt prawny...