Uczelnie bacznie śledzą zjawiska zachodzące w obszarze ochrony środowiska i planowania przestrzeni, próbując dostosowywać programy studiów do bieżących potrzeb sektora biznesowego oraz administracji publicznej.


Przyroda w parze z ekonomią

Gospodarka przestrzenna na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu to kierunek chętnie wybierany przez osoby zainteresowane studiami o zarządzaniu przestrzenią, w której ważną funkcję pełni zieleń miejska. ? Są to studia inżynierskie, których absolwenci mają dużą szansę na znalezienie pracy ? mówi dr Marcin Świtoniak, prodziekan z toruńskiego UMK. Ich popularność sprawiła, że władze uczelni przygotowały w tym roku nowy kierunek studiów magisterskich ? gospodarkę przestrzenną i geozarządzanie. Absolwenci kierunku wyróżnią się na rynku pracy znajomością zagadnień teoretycznych i praktycznymi umiejętnościami, które pozwolą im m.in. na sporządzanie analiz zagospodarowania przestrzennego, tworzenie ofert inwestycyjnych czy planowanie rozwoju w oparciu o posiadane zasoby. Kompetencje nabywane podczas ćwiczeń terenowych, laboratoriów oraz praktyk sprawią, że osoby z tytułem magistra gospodarki przestrzennej będą pożądanymi kandydatami do pracy w agencjach rozwoju oraz jednostkach samorządowych i rządowych, a także w biznesie.


W stronę zrównoważonego rozwoju

Studia z zakresu gospodarki przestrzennej cieszyły się w ostatnich latach zainteresowaniem także wśród kandydatów walczących o indeks Uniwersytetu Warszawskiego. Tylko w zeszłym roku o miejsca na tym kierunku rywalizowało ze sobą ok. 400 osób. Wraz z nowym rokiem akademickim uczelnia postanowiła wzbogacić ofertę edukacyjną o sustainable development ? interdyscyplinarne studia II stopnia prowadzone w języku angielskim przez Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem. ? Studia są odpowiedzią na wyzwanie związane z koniecznością przemyślenia na nowo swojego modelu rozwoju w celu stworzenia podstaw dla bardziej zrównoważonej, pozytywnej i sprawiedliwej przyszłości ? mówi Daiwa Maksimowicz z UW. 
Program nowego kierunku obejmuje m.in. zagadnienia związane ze zmianami klimatu, międzynarodowym prawem ochrony środowiska, planowaniem przestrzennym i zrównoważonym rozwojem miast, a także zarządzaniem zasobami naturalnymi oraz gospodarką odpadową. Studenci będą uczestniczyli w wykładach, konwersatoriach, ćwiczeniach laboratoryjnych, audytoryjnych i terenowych oraz wycieczkach, podczas których poznają obiekty inżynierskie, przyrodnicze i kulturowe. Po ukończeniu nauki zyskają kompleksowe przygotowanie do pracy m.in. w instytucjach 
zajmujących się monitoringiem środowiska przyrodniczego, rozwojem lokalnym i regionalnym, a także w ośrodkach 
i instytutach badawczych oraz w sektorze biznesowym. 


Zieleń w artystycznym wydaniu

Sztuka ogrodowa i aranżacje roślinne to kierunek studiów I stopnia utworzony w tym roku na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Jego celem jest wykształcenie inżynierów potrafiących łączyć wiedzę z zakresu ogrodnictwa, architektury krajobrazu i estetyki otoczenia. Absolwenci będą specjalistami w zakresie urządzania, pielęgnowania oraz zakładania parków i ogrodów, a także dekorowania wnętrz. Oprócz zdobycia rozległej wiedzy na temat upraw różnych gatunków roślin, poznają też podstawy geodezji i gleboznawstwa oraz zasady kreowania aranżacji odpowiadających na psychiczne, biologiczne i użytkowe potrzeby człowieka. Nabędą również praktyczne umiejętności związane z tworzeniem rysunków odręcznych i technicznych oraz zastosowaniem technik komputerowych, wykorzystywanych obecnie do projektowania ogrodów w przestrzeni prywatnej i publicznej. 
Program nowo utworzonego kierunku studiów zakłada wykształcenie specjalistów od tworzenia estetycznych, funkcjonalnych i przyjaznych środowisku aranżacji roślinnych, którzy znają podstawy marketingu oraz przedsiębiorczości. Uzyskana przez nich wiedza w połączeniu z szerokim wachlarzem umiejętności ma stanowić odpowiedź na potrzeby rynku pracy oraz rosnące oczekiwania społeczeństwa w zakresie standardów utrzymania zieleni, ogrodów oraz wystroju wnętrz. 
Absolwent studiów inżynierskich może kontynuować naukę na kierunkach pokrewnych. Sztuka ogrodowa funkcjonuje także jako kierunek studiów 
II stopnia na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. 

(Nie tylko) zielona infrastruktura

Kompleksową wiedzę na temat projektowania i ochrony zieleni w kontekście realizowania zadań z obszaru gospodarki komunalnej otrzymają studenci zarządzania miastem. Kierunek ten utworzono w ubiegłym roku akademickim na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. ? Program studiów uwzględnia tematykę dotyczącą zieleni miejskiej, omawiane są takie zagadnienia, jak podstawy planowania i zagospodarowania przestrzennego. W ramach tych tematów studenci poznają przestrzenne aspekty oraz uwarunkowania kształtowania i ochrony systemów zieleni miejskiej w kontekście koncepcji zielonej infrastruktury oraz usług ekosystemowych przyrody miejskiej ? mówi dr Dominik Drzazga z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. 
W procesie kształcenia położono nacisk na znaczenie naturalnej zieleni jako czynnika wpływającego na warunki życia ludzi, co jest istotne w kontekście dynamicznie postępujących zmian klimatycznych. Studenci kierunku uzyskują także wiedzę na temat możliwości wykorzystania nowoczesnych metod zarządzania tj. partycypacja w organizacji zadań służb dbających o zieleń miejską. Zakres kształcenia obejmuje również zagadnienia związane z finansowaniem inwestycji z obszaru zieleni miejskiej. 
Absolwenci zarządzania miastem mogą kontynuować naukę na utworzonych w tym roku studiach II stopnia ? 
zarządzanie w administracji publicznej. ? Wykwalifikowani menedżerowie są bardzo potrzebni w sektorze publicznym. Miasta i regiony muszą tworzyć przestrzeń konkurencyjną dla przedsiębiorstw i mieszkańców, a problemy, z którymi się borykają są coraz bardziej złożone. Dzięki studiom na kierunku zarządzanie w administracji publicznej studenci zyskają umiejętności analizy i planowania interwencji publicznych, komunikacji z otoczeniem, negocjacji, rozwiązywania konfliktów, prowadzenia marketingu publicznego, zarządzania kryzysowego oraz zarządzania projektami ? wyjaśnia dr Dominik Drzazga.

Biomonitoring ma przyszłość

Odpowiedzią na problemy związane z niedoborem wód jest nowy blok przedmiotowy ? urban ecohydrology, który wzbogacił program studiów ochrona środowiska na Uniwersytecie Łódzkim. Jego zakres tematyczny obejmuje m.in. takie zagadnienia, jak: zarządzanie i podejmowanie działań naprawczych związanych z negatywnym wpływem człowieka na ekosystemy wodne, koncepcję Błękitno-Zielonej Sieci oraz kontrolę zanieczyszczeń wód na terenie miast.
Od niedawna na łódzkiej uczelni funckjonuje nowy kierunek ? biomonitoring i biotechnologie ekologiczne. ? Studia są adresowane do osób o zainteresowaniach przyrodniczych, ukierunkowanych na pracę w terenie i wiążących zawodową przyszłość z rolą specjalisty z zakresu oceny wpływu działalności gospodarczej na środowisko przyrodnicze, w szczególności na podstawie oceny biologicznej oraz rozwijania metod remediacji zanieczyszczeń. Studenci poznają metody pozyskiwania danych terenowych, oznaczania zebranego materiału biologicznego, opracowywania raportów środowiskowych oraz wdrażania kompleksowych metod poprawiających jakość środowiska ? mówi prodziekan, dr hab. Maciej Bartos, prof. UŁ. Osoby, które wybiorą ten kierunek, będą też miały okazję zweryfikować i poszerzyć zdobytą wiedzę podczas 4-miesięcznej praktyki zawodowej w instytucjach prowadzących monitoring środowiska.


Bogaty wachlarz możliwości


Nowo utworzone kierunki studiów bazują na interdyscyplinarnym podejściu do zagadnień o charakterze środowiskowym, pokazując ich złożoność i dostarczając studentom garść praktycznych narzędzi oraz rozwiązań gotowych 
do zastosowania.
 

Nina Kinitz