Dobrze zaprojektowane i zaawansowane technicznie fontanny mogą sprawić, że miasto zyska na atrakcyjności. W związku z tym coraz częściej władze miast i projektanci za priorytet stawiają sobie już nie tylko ich funkcję dekoracyjną, ale oryginalność i wielość zastosowań.

Fot. Ciekawy układ choreograficzny fontanny muzycznej może przyciągnąć do miasta rzesze turystów, Barcelona (fot. M. Szczepańska)

 

W starożytnym Egipcie fontanny były tak popularne, że stanowiły niemal nieodłączny element parków i ogrodów zamożnych obywateli. Fontanny publiczne o wyszukanej architekturze znane były już w starożytnej Persji, ale ich rozkwit przypadł na czasy starożytnej Grecji i Rzymu. Wkrótce stały się wyposażeniem publicznych parków i ogrodów. W Polsce pierwsze fontanny były napędzane grawitacyjnie, np. obiekt w Pińczowie z 1593 r. Niestety, do dziś wiele wodotrysków w polskich miastach nawet nie osiągnęła poziomu znanego już w starożytności. Pomimo dużego postępu technicznego nadal istnieją miejscowości, w których nie ma ani jednej fontanny publicznej, a to często właśnie one są elementem centro- i miastotwó...