Nie zawsze (bio)logiczne aspekty poziomów
Poruszona w artykule „Długa droga do poziomów, a paliwa brak’’ („Przegląd Komunalny” 3/2024) tematyka dotycząca niedoskonałości rozwiązań przewidzianych w Rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z 3 sierpnia 2021 r. w sprawie sposobu obliczania poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych1 wymaga dalszej obszernej kontynuacji, w tym w zakresie kwestii związanych z odpadami ulegającymi biodegradacji.
O postępowaniu z tymi odpadami najszerzej traktuje § 6 wskazanego rozporządzenia, zgodnie z którym:
- Masę odpadów komunalnych ulegających biodegradacji poddawanych obróbce tlenowej lub beztlenowej zalicza się do odpadów poddanych recyklingowi, jeżeli w wyniku tej obróbki powstają kompost, materiał pofermentacyjny lub inny materiał, który będzie wykorzystany jako produkt, materiał lub substancja, które nie są odpadami.
- Jeżeli uzyskany kompost, materiał pofermentacyjny lub inny materiał, który będzie wykorzystany jako produkt, materiał lub substancja, które nie są odpadami, są wykorzystywane na powierzchni ziemi, można zaliczyć je jako poddane recyklingowi, gdy to wykorzystanie przynosi korzyści rolnictwu lub prowadzi do poprawy stanu środowiska.
- Uzyskany kompost, materiał pofermentacyjny lu...