Efektywne pozyskiwanie środków unijnych przez samorządy może istotnie przyczynić się do poprawy stanu środowiska i jakości życia mieszkańców gmin. Zakładanym przez NIK efektem kontroli, przeprowadzonej w 10 gminach woj. lubuskiego i Urzędzie Marszałkowskim, miało być ograniczenie ryzyka nieskorzystania z unijnej pomocy finansowej z powodów zależnych od administracji samorządowej.

Cieszy fakt, iż w badanym okresie (od 1 kwietnia 2004 r. do 31 marca 2007 r.) lubuskie gminy wykazały duże zainteresowanie zdobyciem wsparcia UE. Spośród 83 gmin o pomoc finansową starało się 78 (93,98%). Złożyły one ogółem 512 wniosków na kwotę 781,7 mln zł. Dofinansowanie uzyskało 186 projektów (36%) z 69 gmin. Skontrolowane samorządy złożyły wnioski m.in. na dotację tras pieszo-rowerowych, sieci wodociągowo-kanalizacyjnych, dróg, systemu odprowadzania oczyszczonych ścieków czy modernizację oczyszczalni.
14 gmin nie otrzymało wsparcia, przy czym władze Brzeźnicy, Dąbia, Deszczna, Gozdnicy i Przytocznej w ogóle nie podjęły kroków w kierunku zdobycia pomocy finansowej z funduszy europejskich. – Głównym powodem nieaplikowania o środki unijne w poprzedniej perspektywie finansowej były problemy finansowe gminy – przyznaje Jerzy Adamowicz, wójt Brze...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?