Parki miejskie to miejsce atrakcyjne nie tylko ze względu na wszechobecną przyrodę, ale także poprzez obecność obiektów małej architektury, takich jak place zabaw, ławki, amfiteatry, fontanny, pomniki czy siłownie zewnętrzne. To przestrzeń chętnie odwiedzana przez osoby w każdym wieku – dzieci wraz z rodzicami, młodzież, dorosłych oraz emerytów. Nie ulega wątpliwości, iż powinno być to miejsce przyjazne i bezpieczne dla wszystkich. Niestety, nie zawsze tak jest. 

Obok bawiących się na placu zabaw małoletnich spotkać można awanturujące się osoby pod wpływem alkoholu. Akty wandalizmu, zdewastowany sprzęt, porozrzucane butelki – to już wystarczy, by wytworzyć poczucie zagrożenia wśród innych odwiedzających. Dodajmy do tego brak kamer (o którym wiedzą np. złodzieje), gęstą zieleń czy słabe oświetlenie, które sprzyjają przestępstwom, do jakich dochodzi – najczęściej – o późnych porach. Stan bezpieczeństwa parków miejskich można poprawić nie tylko poprzez edukację obywateli, ale też poprzez działania prewencyjne, które powinni podjąć gospodarze przybytków zielonych.

Zagrożenia 

Niszczenie terenów zielonych i obiektów rekreacyjnych to jedne z największych wyzwań polskich miast w zakresie bezpieczeństwa – takie wnioski płyną z analizy zgłoszeń konkursowych w proje...