Niechciane kotły gazowe
Wobec wejścia w życie zmiany prawa unijnego dotyczącego paliw wykorzystywanych do ogrzewania budynków pojawiają się duże wątpliwości dotyczące dalszych losów krajowych i samorządowych programów dofinansowania wymiany kotłów domowych na jednostki gazowe.
Zgodnie z art. 17 ust. 15 unijnej dyrektywy budynkowej1, „(…) od dnia 1 stycznia 2025 r. państwa członkowskie nie udzielają żadnych zachęt finansowych do instalacji indywidualnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi, z wyjątkiem kotłów wybranych do inwestycji przed 2025 r., zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2021/241, art. 7 ust. 1 lit. h) pkt (i) tiret trzecie rozporządzenia (UE) 2021/1058 oraz art. 73 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady(UE) 2021/2115”.
Polskie realia
Wobec nowego unijnego prawa Polska stoi przed dylematem, czy nadal promować wymianę kotłów węglowych na gazowe, czy nie. Z jednej strony ogrzewnictwo gazowe, przewidziane do dofinansowania w obecnych programach do 2027 roku, jest niewątpliwie znacznie mniej emisyjne niż piece węglowe, a także nie wymaga większej ingerencji w budynki, tak jak w przypadku ich głębokiej termomodernizacji. Z drugiej jednak strony nowe przepisy unijne, co do zasady, nakazują zaprzestania od 1 stycznia 2025 roku udzielania w tym zakresie zachęt finansowych. Pytanie, jak nowe regulacje zastosować do już obowiązujących i ob...