Zagrożenia realizacji ustawowych celów w zakresie odzysku i recyklingu w najbliższych latach
Selektywna zbiórka odpadów, zwłaszcza odpadów opakowaniowych, od kilku lat powiększa swój udział w gospodarce odpadami. Obecnie prowadzi ją – w różnych formach – prawie 40% gmin. Pojęcie to odnosi się zazwyczaj do odpadów opakowaniowych, w szczególności papieru, szkła i plastiku. Niestety, jakość i efektywność tego procesu jest na ogół niska.


Optymistycznie szacuje się, że w Polsce faktyczny poziom recyklingu, realizowany przez podmioty zajmujące się zbiórką i przerobem odpadów opakowaniowych, oscyluje wokół 22% ogólnej masy odpadów opakowaniowych wprowadzanych na rynek. Wykorzystuje się głównie odpady stanowiące surowiec wtórny do dalszej produkcji, w tym w dużej części odpady poprodukcyjne lub wycofane z obiegu opakowania wielokrotnego użytku, a także odpady opakowaniowe pochodzące bezpośrednio z dużych obiektów handlowych. Faktyczny udział selektywnie zbieranych odpadów wyodrębnionych ze strumienia odpadów komunalnych jest znikomy (szacowany na 3% wielkości strumienia, czyli ok. 350 tys. ton rocznie). W tej sytuacji publikowane przez różne instytucje statystyczne optymistyczne dane nie oddają w pełni obrazu selektywnej zbiórki w Polsce i nie mogą być jej jedynym miernikiem.

Rynek odpadów opakowaniowych
Krajowy rynek odpadów opakowaniowych jest rynkiem dynamicznym, o stosunkowo dużym potencjale rozwojowym. Łączną masę opakowań w...