Nieprawidłowe deponowanie odpadów na powierzchni ziemi – pomijając przypadek nieodpowiedniej eksploatacji legalnego składowiska odpadów – może przybierać różną postać. Może być zakwalifikowane jako nieprawidłowe magazynowanie (np. bez wymaganej decyzji lub z naruszeniem jej warunków) lub nieprawidłowy odzysk. Najczęściej jednak będziemy mieli do czynienia z tzw. składowaniem odpadów w miejscu na ten cel nieprzeznaczonym, w rozumieniu art. 293 ust. 3 ustawy Prawo ochrony środowiska (P.o.ś.).

We wszystkich powyższych wypadkach mamy ponadto do czynienia z działalnością stwarzającą ryzyko szkody w środowisku, w rozumieniu art. 3 ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie. Najbardziej prawdopodobna jest w tym wypadku szkoda w powierzchni ziemi (utożsamiana z przekroczeniem standardów jakości gleby lub ziemi). Istnieje jednak również prawdopodobieństwo zaistnienia szkód w wodach lub gatunkach i siedliskach chronionych.
 
Adresaci obowiązków
W takiej sytuacji istotne jest ustalenie podmiotów zobowiązanych do podjęcia działań mających na celu przywrócenie stanu właściwego – w sensie zarówno prawnym (zaprzestanie łamania norm), jak i faktycznym (likwidacja zagrożeń i negatywnych skutków).
Zgodnie z ustawą o odpadach (art. 3 ust. 3 pkt 13) oraz ustawą P.o.ś. (zwłaszcza w kontekście ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?