Piętnastego czerwca br. Główny Inspektor Ochrony Środowiska powinien opublikować kolejny raport o funkcjonowaniu gospodarki bateriami i akumulatorami oraz zużytymi bateriami i akumulatorami, tym razem zawierający podsumowanie efektów tej gospodarki w 2015 r.

Od początku okresu wdrażania przepisów Ustawy z 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach1 (dalej zwana Ustawą), czyli do lat 2011-2012 raporty były zatwierdzane z wielomiesięcznym opóźnieniem, a w przypadku raportu za 2011 r. dokument został nawet po trzech latach radykalnie zmieniony. Pierwsza wersja zawierała informację o osiągnięciu poziomu zbierania ponad 43%, co później zdezawuowano i skorygowano do poziomu 22,72%.

Dziś jednak, na kilka miesięcy przed terminem, w jakim wszystkie państwa członkowskie UE powinny osiągnąć poziom selektywnego zbierania zużytych baterii i akumulatorów przenośnych równy co najmniej 45% masy baterii i akumulatorów przenośnych wprowadzonych do obrotu (zgodnie z dyrektywą w sprawie baterii i akumulatorów2 wylicza się go jako średnią roczną wprowadzenia do obrotu w ciągu trzech kolejnych lat), przedsiębiorcy objęci zasadą rozszerzonej odpowiedzialności nie mogą bezczynnie czekać, bowiem konsekwencje niewiedzy mogą być bardzo dotkliwe.

Skoro niedostępne są dane ogólnokrajowe, przeanalizowane zostały dane zawarte w zbiorczych sprawozdaniach marszałków województw, które w kwietniu br. zostały przesłane do GIOŚ. W is...