Czy segregacja śmieci jest obowiązkowa? Oczywiście, to pytanie retoryczne od strony zarówno ekologii, jak i osób działających w naszej branży. Jednak już niejednokrotnie się przekonywaliśmy, że dla legislatorów logika nie zawsze stanowi priorytet działania. Czy podobnie jest w tym przypadku? 

W Polsce przepisy prawne bardzo szybko ewoluują. To powoduje niepewność wśród społeczeństwa oraz różne teorie i wnioski wysuwane wśród obywateli. Już od trzech lat segregacja odpadów jest obowiązkowa, ale nie oznacza to od razu kar finansowych za jej brak. Jeżeli nie selekcjonujemy odpadów, płacimy wyższe opłaty za ich wywóz, co jest w pełni logiczne i zrozumiałe. Jednak co w przypadku, kiedy zadeklarowaliśmy, że będziemy postępować zgodnie z ekologicznym podejściem do życia, ale nie wypełnimy wcześniej poczynionych zobowiązań lub wykonamy dane czynności w sposób nieprawidłowy (na przykład wrzucając papier do żółtego worka)? Jakie konsekwencje w takiej sytuacji mogą spotkać firmy czy też osoby prywatne?

Pierwsze kary

Od początku wakacji 2023 r. na terenach gmin całego kraju rozpoczęły się szczegółowe kontrole w zakresie segregacji odpadów, które dotyczą nie tylko mieszkańców, ale również przedsiębiorców. Ustawa o utrzymaniu czystości i ...