Niezbędne korekty w propozycjach systemu regulacji cen ciepła systemowego

Branża ciepłownictwa systemowego od lat zmaga się z bliską zeru rentownością i niską płynnością finansową, które są skutkiem nienadążającego za zmianami rynkowymi systemu ustalania cen za ciepło. Minister aktywów państwowych zaprezentował rozporządzenie z nowymi zasadami systemu regulacji. Ciepłownicy komentują projekt i zgłaszają propozycje swoich zmian.

Ogłoszony niedawno projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło w dużej mierze jest szansą na poprawienie sytuacji w ciepłownictwie, ale według ekspertów dla rozwiązania kluczowych problemów branży wymaga kilku korekt.

Zbyt niskie kwoty rekompensat

Twórcy rozporządzenia zaproponowali mechanizm, który miałby pokryć straty z tytułu poniesionych w 2018 r. kosztów uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Według ekspertów proponowane wartości ? 0,78 zł/GJ dla gazu i 1,36 zł/GJ dla węgla ? są za niskie. Branża postulowała o zwroty dla węgla na poziomach 3-3,5 zł/GJ.

Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie w ramach konsultacji branżowych przygotowała analizy, na bazie których wnioskuje o podwyższenie jednostkowego kosztu do 3 zł/GJ dla węgla i 1,01 zł/GJ dla gazu. Co więcej, eksperci podkreślają, iż zaproponowany mechanizm dotyczy tylko roku 2018, a faktem jest, że prz...