Prace nad sporządzeniem Narodowego Programu Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej (NPRGN) nabrały tempa. Rozdział „Diagnoza sytuacji społeczno-gospodarczej i prawnej” jest w dużej mierze ukończony.

Trwają prace nad opisem celów szczegółowych. Równolegle prowadzone są działania dotyczące identyfikacji obszarów. Dla potrzeb przygotowania Narodowego Programu zdefiniowano pojęcie obszaru jako najmniejszego możliwego do wyznaczenia zakresu działalności człowieka, który wyodrębniono ze względu na potencjał w zakresie realizacji celów szczegółowych. Obszary te są wyznaczane w 11 sekcjach i działach gospodarki.
 Istotą tego typowego podejścia „bottom-up” jest wyodrębnienie wszystkich możliwych obszarów, które mogą stanowić element działań w zakresie przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną, i to w całej szeroko rozumianej sferze społeczno-gospodarczej. Zespoły ekspertów, składające się z przedstawicieli biznesu, nauki, administracji publicznej oraz innych instytucji i organizacji, mają za zadanie określenie kilkudziesięciu takich obszarów w każdej z 11 sekcji i działów gospodarki. Tak szczegółowe i systemowe podejście powinno zapewnić zidentyfikowanie wszystkich, często dotychczas niedostrzeganych, a niejednokrotnie ważnych i koniecznych działań warunkujących przechodzenie na gospodarkę niskoemisyjną, w tym redukcję emisji gazó...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?