Stawiane obecnie wymagania klimatyczne coraz bardziej skłaniają operatorów systemów przesyłowych do wzmożonego wysiłku przy bilansowaniu nowych mocy w systemie.

Jeżeli promowanych dziś politycznie inwestycji w odnawialne źródła energii w UE zacznie przybywać w tempie przewyższającym dynamikę wzrostu rzeczywistego zapotrzebowania ? co ma już miejsce w wielu państwach członkowskich UE ? to nadwyżka mocy dyspozycyjnej będzie sukcesywnie akumulowana, a struktura sektora w postaci nieelastycznych mocy bazowych w dużej mierze przestanie odpowiadać potrzebom nowoczesnego systemu elektroenergetycznego.

Dlatego niezwykle istotne z punktu widzenia bilansowania mocy w systemie jest wprowadzenie takich technologii i mechanizmów rynkowych, które byłyby w stanie stworzyć warunki korzystne dla współistnienia źródeł o zróżnicowanej charakterystyce pracy przy ograniczeniu wzrostu cen energii dla konsumentów i utrzymaniu stabilności sieci elektroenergetycznej. Oprócz uelastycznienia bloków energetycznych, wskazane byłoby również zintensyfikowanie badań nad efektywnymi metodami magazynowania energii i zmobilizowanie strony popytowej do czynnego udziału w procesie bilansowania mocy w systemie.

Problematyka niskoemisyjnej transformacji

Trwa transformacja sektora energii w celu stworzenia niskoemisyjnego systemu, w którym źródła odnawialne będą odgrywały coraz większa rolę i coraz trudniej będzie taki system kontrolować. Zmienna wydajn...