Ponad 20 mld zł potrzebują polskie gminy, aby Polska zdążyła wypełnić wymogi dyrektywy ściekowej 91/271/EWG. Część inwestycji jest jeszcze w toku. Ostateczny termin mija z końcem bieżącego roku. Co można jeszcze zrobić, póki nie jest za późno ? o tym i o innych kwestiach dyskutowano podczas konferencji, która odbyła się 21 września br. w Koninie.

Konferencję Samorządową Wielkopolski Wschodniej pt. ?Samorząd kreatorem gospodarki wodno-ściekowej? otworzył Zbigniew Szymczak, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (PWiK) w Koninie. W swoim wystąpieniu podkreślił on rolę i znaczenie gospodarki wodno-ściekowej w działalności zarówno samych samorządów, jak i przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Mówił też o konieczności poszukiwania najbardziej optymalnych rozwiązań dla całej branży w sferze techniczno-technologicznej, biznesowej i społecznej. Spotkanie zorganizowali: Prezydent Konina Józef Nowicki oraz PWiK w Koninie.

Niezbędne działania

W dalszej części konferencji przypomniano, że w celu zidentyfikowania faktycznych potrzeb w zakresie uporządkowania gospodarki ściekowej w Polsce oraz uszeregowania ich realizacji w taki sposób, aby wywiązać się z zobowiązań traktatowych, utworzono Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK). Program ten zawiera wykaz aglomeracji powyżej 2000 RLM wraz z wykazem niezbędnych przedsięwzięć w zakresie budowy, rozbudowy lub modernizacji oczyszczalni ściek...