Zmiany na rynku OZE wprowadziła lipcowa nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii. To jednak nie koniec. Rząd planuje kolejne zmiany. Ich skutki trudno jednoznacznie ocenić.

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii z 20 lipca 2017 r. ma charakter punktowy, nieodnoszący się szerzej do modelu i działania systemu wsparcia instalacji odnawialnych źródeł energii. Nie wprowadza ona bowiem żadnych zmian w funkcjonowaniu wprowadzonego mocą ustawy o OZE systemu aukcyjnego ani nie ustanawia nowych mechanizmów wsparcia instalacji wykorzystujących źródła odnawialne.

Rynkowe opłaty

Lipcowa nowela zmienia jedynie sposób liczenia tzw. opłaty zastępczej, tj. opłaty wnoszonej przez podmioty zobowiązane w przypadku nieprzedstawienia do umorzenia prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki odpowiedniej liczby świadectw pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych, czyli tzw. zielonych certyfikatów. Dotychczas wysokość tej opłaty była stała i wynosiła 300,03 zł/MWh. Nie była ona także w żaden sposób powiązana z rynkowymi cenami zielonych certyfikatów, których cena w ostatnich latach spadła z ok. 250 zł/MWh na początku 2014 r. do poziomu poniżej 25 zł/MWh w czerwcu br.

Nowelizacja z lipca br. wprowadziła natomiast do polskiego porządku prawnego mechanizm powiązania wysokości opłaty zastępczej z rynkową ceną zielonych certyfikatów. Zgodnie z nowym sposobem obliczania, opłata zastępcza będzie wynosiła 125% ro...