Nominacje do tytułu Dyrektora Roku 2007
W czerwcu br. zakończono przyjmowanie zgłoszeń do konkursu o tytuł Dyrektora Roku 2007 – wspólnej inicjatywy Krajowego Forum Zakładów Oczyszczania Miast (KFDZOM) i redakcji „Przeglądu Komunalnego”. O tytuł ten może ubiegać się dyrektor lub prezes firmy spełniającej warunki określone dla przedsiębiorców posiadających zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie zbierania i transportu, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów komunalnych.
Kapituła zebrana na posiedzeniu 19 czerwca br. we Wschowie wyłoniła pięciu pretendentów do tego tytułu. O tym, kto zwycięży w tegorocznym konkursie, zadecydują wyniki audytów przeprowadzonych przez przedstawicieli Kapituły. Ostateczna decyzja o wyborze Dyrektora Roku 2007 zapadnie podczas posiedzenia Kapituły, które odbędzie się w czasie XXXIII Zjazdu KFDZOM w dniach 1-4 października br. w Bełchatowie.
Uroczyste wręczenie tytułu i statuetek Heraklesa nastąpi podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO 2008 w Poznaniu.
Wśród nominowanych znaleźli się:
Władysław Kącki
prezes Miejskiego Zakładu Oczyszczania w Pruszkowie
Ukończył studia na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Warszawskiej.
W 1992 r. został powołany na stanowisko zastępcy prezydenta Pruszkowa ds. technicznych. W tym czasie odpowiadał za wszelkie działania inwestycyjne i remontowe, architekturę, urbanistykę i rozwój miasta, geodezję i gospodarkę komunalną oraz ochronę środowiska, a także działalność Miejskiego Zakładu Oczyszczania i Miejskiego Przedsiębiorstwa Zieleni. Pod jego nadzorem przeprowadzono ok. 300 inwestycji komunalnych.
W latach 1994-1998 pełnił funkcję przewodniczącego Zarządu Związku Komunalnego „Brwinów”, który skupiał siedem gmin pasma zachodniego województwa stołecznego.
Miejskim Zakładem Oczyszczania w Pruszkowie kieruje od lutego 2002 r. W tym czasie firma całkowicie zmieniła swój wizerunek, a majątek spółki podwoił się. Usługi MZO obejmują odbiór odpadów komunalnych i ich segregację, odbiór odpadów wielkogabarytowych i produkcyjnych, recykling oraz wywóz nieczystości płynnych. Zasada kompleksowego działania sprawia, że w ofercie firmy znajdują się również usługi utrzymania terenów zieleni i porządkowania placów. Podstawowym założeniem MZO jest jakość świadczonych usług oraz działania przyjazne środowisku, oparte na najlepszych wzorcach. Zgodnie z tą myślą, pracownicy zostali przeszkoleni, by mieli pełną świadomość tego, co robią i jaka spoczywa na nich odpowiedzialność.
Sztandarową inwestycją jest wybudowana sortownia odpadów komunalnych o docelowej wydajności 50 tys. ton rocznie. Oprócz tego powstał trzykondygnacyjny budynek administracyjno-socjalny. Obecnie spółka jest w trakcie wdrażania normy ISO 9001.
W kręgu zainteresowań prezesa pozostaje literatura fachowa związana z prawodawstwem oraz sport.
prezes Zarządu Eko Dolina w Łężycach
Od kilkunastu lat jest związana z ochroną srodowiska i gospodarką odpadami. Pełniła funkcję inspektora ochrony środowiska w Urzędzie Rejonowym w Wejherowie. Od 1993 r. kierowała działem gospodarki odpadami w Komunalnym Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki”. Prezesem międzygminnej spółki Eko Dolina jest od momentu jej założenia, czyli od 1998 r. Jest autorką szeregu dokumentów o charakterze strategicznym dla regionalnej gospodarki odpadami, w tym: programu gospodarki odpadami dla aglomeracji gdyńskiej i miast sąsiadujących, analizy technologicznej i ekonomicznej oraz studium wykonalności dla zakładu zagospodarowania odpadów w Łężycach. Za swoje główne osiągnięcie uważa przygotowanie projektu i budowę zakładu w Łężycach. Odpowiadała za montaż finansowy projektu, sporządzała aplikacje do Komisji Europejskiej, uczestniczyła w tworzeniu dokumentów przetargowych i wdrożeniu projektu. Zakład zagospodarowania odpadów w Łężycach jest uznawany za jeden z najnowocześniejszych w Polsce, wyposażony w sortownię, kompostownię, elektrownię biogazową, stacje demontażu i szereg innych obiektów.
Sabina Kowalska wspomaga także kształcenie kadr w dziedzinie ochrony środowiska, sprawując opiekę merytoryczną nad doktorantami i magistrantami oraz kilkunastoma stażami i praktykami zawodowymi. Prowadzi szkolenia w zakresie wdrażania projektów finansowanych ze środków unijnych. Współpracuje z szeregiem szkół w dziedzinie ochrony środowiska. Działa w organizacjach ekologicznych i branżowych (PKE, KIGO, KFDZOM i PSBFP).
W 2005 r. została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi za działania na rzecz ochrony środowiska, a w 2006 r. – Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przyznaną przez ministra środowiska.
W wolnych chwilach czyta książki z dziedziny religioznawstwa i jeździ rowerem po wejherowskich lasach. Planuje dalsze inwestycje i poszerzanie zakresu działania spółki Eko Dolina.
Jan Skalski
dyrektor Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Koninie
Pracę zawodową rozpoczął w 1968 r. w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Przemysłu Mięsnego w Poznaniu i do 2001 r. związany był z branżą spożywczą. W latach 1980-1987 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Wojewódzkiej w Koninie. Był długoletnim radnym Konina, w tym przez pięć lat członkiem Zarządu Miasta. Jako radny działał na rzecz ochrony środowiska i edukacji ekologicznej oraz był zaangażowany w rozwiązywanie problemów z zakresu gospodarki odpadami.
Za unikalne, opatentowane i wdrożone na skalę przemysłową rozwiązania w zakresie ochrony środowiska, osiągnięcia w dziedzinie nauki i wdrażania postępu naukowo-technicznego oraz udział w realizacji projektu pt. „Kompleksowa technologia i technika przetwórstwa serwatki” w 1987 r. otrzymał nagrodę Przewodniczącego Komitetu ds. Nauki i Postępu Technicznego przy Radzie Ministrów oraz nagrodę prof. Walerego Gethla. Jest współautorem opublikowanej w 1976 r. i wdrożonej w wielu zakładach pracy naukowej pt. „Zagospodarowanie odpadów poubojowych w przemyśle mięsnym” oraz autorem szeregu publikacji o tematyce ekologicznej.
Jako dyrektor konińskiego MZGOK-u doprowadził do uruchomienia linii do segregacji szkła, kompostowni tunelowej, linii do doczyszczania tworzyw sztucznych i instalacji do odgazowania składowiska, a także przeprowadził gruntowną modernizację składowiska i zintensyfikował działania w zakresie selektywnej zbiórki odpadów. Kierowany przez niego zakład działa wg norm ISO PN-EN ISO 9001:2001, PN-EN ISO 14001:2005 oraz PN-N 18001:2004.
Jest współzałożycielem i członkiem zarządu Nadwarciańskiego Stowarzyszenia Ekologicznego EKOSFERA w Koninie, działającego na rzecz ochrony środowiska, szczególnie doliny pyzdersko-nadwarciańskiej.
W uznaniu za całokształt pracy zawodowej i społecznej został uhonorowany odznakami, m.in. srebrną odznaką NOT, „Za zasługi dla Miasta Konina”, „Zasłużony Pracownik Rolnictwa”, „Zasłużony Pracownik Przemysłu Spożywczego i Skupu”, „Za zasługi dla województwa konińskiego”, a także Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i medalem „Labor Omnia Vincit”.
W kręgu zainteresowań kandydata jest żeglarstwo, turystyka, biegi długodystansowe, urządzanie i projektowanie ogrodów, literatura piękna i muzyka barokowa.
Michał Turkiewicz
prezes Zarządu Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych w Lubaniu
Od kilkunastu lat związany jest z działalnością samorządową, zwłaszcza w obszarze gospodarki komunalnej. Pełnił funkcję radnego, zastępcy burmistrza miasta, prezydenta Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu „Nysa” i posła na Sejm RP. Przez te lata znacząco przyczynił się do podjęcia wielu działań na rzecz ochrony środowiska na terenie miasta i regionu, w tym zwłaszcza w zakresie gospodarki odpadami. Za jego sprawą wprowadzono selektywną zbiórkę odpadów opakowaniowych: makulatury, szkła i plastiku metodą pojemnikową w zabudowie wielorodzinnej i na terenach wiejskich oraz metodą stojakowo-workową w domkach jednorodzinnych. W 2006 r. na terenie Lubania rozpoczęto zbiórkę odpadów biodegradowalnych metodą workową, które następnie poddawane są biodegradacji na płycie kompostowej. Również w tym samym roku Zakład rozpoczął zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a rok później powstał Punkt Zbierania, Transportu i Czasowego Przechowywania Padłych Zwierząt. Przy współdziałaniu samorządów kierowana przez M.Turkiewicza spółka prowadzi zbiórkę zużytych baterii oraz odpadów wielkogabarytowych, pochodzących głównie z tzw. corocznych wystawek. Za sprawą jego starań w 2006 r. w Centrum Utylizacji Odpadów Gmin Łużyckich został utworzony, będący własnością spółki, Punkt Dobrowolnego Gromadzenia Odpadów (PDGO). Mieszkańcy Lubania nieodpłatnie mogą dostarczać tam makulaturę, odpady plastikowe i szklane oraz trawę i liście. MGiUK we współpracy z Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej, Urzędem Miasta Lubania i Starostwem Powiatowym w Lubaniu organizuje corocznie wśród placówek szkolno-wychowawczych konkurs ekologiczny „Rady na odpady”, w którym uczestniczy ok. 4,5 tys. uczniów. W 2007 r. jego efektem było zebranie 65 ton surowców wtórnych.
Stanisław Żołyniak
prezes Zarządu Miejskiego Zakładu Komunalnego w Leżajsku
Ukończył studia na Wydziale Budownictwa Lądowego i Komunalnego w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Rzeszowie. Pracował m.in. jako główny specjalista ds. instalacyjnych, główny energetyk w Hortex Leżajsk i kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego Miasta w Urzędzie Miasta Leżajska. Od 1993 r. jest prezesem MZK w Leżajsku. Za jego sprawą już rok później wprowadzono selektywną zbiórkę odpadów „u źródła” wraz z edukacją ekologiczną. Od tego czasu rozbudowano i zmodernizowano oczyszczalnię ścieków, rozbudowano i zaadaptowano obiekty na sortownię odpadów z selektywnej zbiórki, powiększono kompostownię osadów ściekowych i bioodpadów oraz wybudowano pierwszy w województwie podkarpackim punkt zbiórki odpadów niebezpiecznych. W 2001 r. rozpoczęto kompostowanie osadów ściekowych z oczyszczalni ścieków MZK i biokomponentów. Dwa lata później całość osadów z oczyszczalni została przekompostowana. W 2007 r. MZK uzyskał pozwolenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi na sprzedaż nawozu organicznego. W realizacji są kolejne inwestycje, m.in. rozbudowa sortowni surowców wtórnych.
Zakład wielokrotnie otrzymywał nagrody i wyróżnienia w konkursach branżowych, zdobył m.in. Puchar Recyklingu Prezesa Banku Ochrony Środowiska czy statuetkę przyznawaną przez Organizację Rekopol za wkład w budowę i rozwój systemu zbiórki odpadów opakowaniowych.
Stanisław Żołyniak został uhonorowany Brązowym Krzyżem Zasługi, Odznaką „Zasłużony dla województwa rzeszowskiego” i Odznaką „Zasłużony dla spółdzielni ogrodniczych i pszczelarskich”.
Wśród zainteresowań kandydata znajduje się historia II wojny światowej oraz ogrodnictwo.
Aleksandra Kowalczyk