System gospodarki odpadami

Stworzenie i utrzymanie systemu finansowego wspomagania zbiórki i recyklingu odpadów opakowań kartonowych do płynnej żywności w Polsce oraz proaktywne oddziaływanie na zadania recyklingowe w tym obszarze w przyszłości – to cele „Dobrowolnego porozumienia na rzecz rozwoju systemu zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych po kartonach do płynnej żywności”.


Porozumienie pod skróconą nazwą REKARTON podpisano 2 lipca br., a honorowy patronat nad tą inicjatywą objął minister środowiska.
Trudno dziś dociec, kto pierwszy rzucił ideę porozumienia dobrowolnego przemysłu jako alternatywnego wobec istniejących obecnie systemów rozwiązania problemu zbierania i przetwarzania odpadów po kartonach. Pod auspicjami Ministerstwa Środowiska w kwietniu 2006 r. zorganizowano konferencję w Zakopanem, na którą zaproszono wszystkie potencjalnie zainteresowane strony. Konferencja ta zakończyła się pełnym sukcesem, gdyż w jej efekcie resort środowiska zlecił prof. Bazylemu Poskrobce z Białegostoku opracowanie fundamentalnych założeń ewentualnego porozumienia, wraz z zarysem pola jego działania i spodziewanych korzyści. W myśl tych założeń dobrowolne porozumienie w sprawie kartonów może przyczynić się do tańszego wypełnienia przez nasz kraj zobowiązań unijnych związanych z założonym poziomem odzysku (50% w 2007 r.) i w latach późniejszych.
Porozumienia dobrowolne przemysłu, dość często spotykane w krajach zachodnioeurop...