Nowa Rada IGWP, nowe wyzwania
Dokonano wyboru nowej Rady Izby. W jej skład weszło 21 przedstawicieli firm wodociągowych, w tym małych i średnich przedsiębiorstw. Co może to oznaczać dla tej branży?
W Warszawie 19 czerwca br. odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Izby Gospodarczej ?Wodociągi Polskie?. Z pewnością ważnym punktem obrad było podjęcie uchwał w sprawie zatwierdzenia: Sprawozdania z działalności Rady Izby za 2016 r.; Sprawozdania z działalności Prezesa Izby za 2016 r.; zatwierdzenia Rocznego sprawozdania finansowego za 2016 r. Zgromadzeni członkowie IGWP jednomyślnie przyjęli wspomniane sprawozdania oraz udzielili absolutorium zarówno Radzie Izby, jak i Prezes Izby Gospodarczej ?Wodociągi Polskie?. Ta jednomyślność członków Izby jest dla Rady i dla mnie osobiście, szczególnie ważna. To swoiste potwierdzenie, że członkowie akceptują działania, które każdego dnia podejmujemy w swojej pracy. Kluczowym momentem Zgromadzenia był wybór nowej Rady Izby. Myślę, że warto podkreślić, iż w Radzie Izby reprezentowany jest pełen przekrój przedsiębiorstw: od małych (jak np. Sokółka), średnich (jak choćby Legnica, Tarnów lub Toruń), po przedstawicieli największych firm wodociągowych (Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław). Moim zdaniem, gwarantuje to branży i skupionym w Izbie członkom bardzo kompleksowe podejście do zagadnień, nad którymi zamierzamy pracować.
Jak wyobraża sobie Pani współpracę z nowo wybraną Radą?
Gratulując nowo wybranym członkom Rady Izby, deklarowałam wolę ścisłej współpracy pracowników Biura Izby i Prezesa Izby. Tak definiujemy swoją rolę i tylko realizacja takiej wizji przyniesie efekty dla branży. Z nadzieją patrzę w przyszłość i ufam, że tak, jak dotychczas, obopólna współpraca będzie się układać jak najlepiej. A wyzwań i zadań do wykonania na pewno nam nie brakuje.
Jaki jest plan działań Izby na najbliższe miesiące?
Dyplomatycznie rzecz ujmując, powiem, że żyjemy w ciekawych czasach. Z pewnością przed nami sporo batalii na niwie legislacyjnej. Aktualnie to nasz główny obszar aktywności, w tym zwłaszcza bieżące monitorowanie prac nad propozycjami branżowych aktów prawnych, wyrażanie opinii, podejmowanie własnych inicjatyw legislacyjnych, udział w pracach komisji oraz podkomisji rządowych, sejmowych i senackich. Wspomnę o procedowanym w Parlamencie projekcie ustawy Prawo wodne, do którego zgłaszaliśmy swoje zastrzeżenia oraz propozycje zmian, a także prezentowaliśmy skutki wejścia w życie ustawy. Izba nadal aktywnie uczestniczy w pracach nad ustawą i na bieżąco monitoruje rozwój sytuacji w wielu aspektach, które są dla branży ważne. Przede wszystkim chodzi o monitorowanie stawek opłat za usługi wodne; wprowadzenie możliwości zmiany taryf obowiązujących po wejściu w życie ustawy; wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych zapisów ustawy; wyjaśnienie kwestii wód opadowych oraz roztopowych itd. Z uwagą śledzimy zapowiadane przez rząd zmiany w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. W ramach powołanego w Izbie zespołu podejmujemy prace na rzecz zmian w tej ustawie. Będziemy kontynuować naszą współpracę z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa w zakresie prac nad projektem ustawy Kodeks urbanistyczno-budowlany, a także z Ministerstwem Energii czy Cyfryzacji. Zależy nam na udziale w spotkaniach z przedstawicielami władz rządowych, parlamentarnych i organizacji rządowych, na wspieraniu realizacji zadań i sprostaniu wyzwaniom branży wod-kan. Nadal będziemy współpracować z samorządami, administracją szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego. Przed nami rozwijanie współpracy z organizacjami przedsiębiorców wod-kan, Krajową Izbą Gospodarczą, innymi izbami branżowymi i stowarzyszeniami poprzez zaproszenie ich do udziału w korzystnych dla stron przedsięwzięciach oraz wymianie informacji. Nie zapominamy o skierowanym do Ministerstwa Środowiska wniosku o opracowanie Krajowego Programu Zagospodarowania Osadów Ściekowych. Oczywiście zamierzamy kontynuować działalność szkoleniową, wydawniczą i konferencyjną. A przed nami ważne wydarzenie: Jubileusz 25-lecia Izby i VII Kongres Wodociągowców Polskich. Serdecznie zapraszam do udziału członków Izby. Jako branża mamy wiele powodów do dumy, a tym samym do świętowania.
Została Pani wybrana na wiceprzewodniczącą największej polskiej niezależnej organizacji biznesu ? Krajowej Izby Gospodarczej. Drugim wiceprzewodniczącym został Zbigniew Gieleciak, prezes RCGW w Tychach. Czy tak silna reprezentacja branży w KIG-u ma znaczenie dla interesów firm z branży wod-kan?
Z pewnością stanowiska wiceprzewodniczących w Radzie KIG-u są wielkim wyróżnieniem, ale stanowią też ogromne wyzwanie, które trzeba podjąć i przekuć w działania służące członkom KIG-u, a tym samym naszej branży.
Wywiad powstał przed 46. posiedzeniem Sejmu.