Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE w sprawie odpadów oraz uchylającą niektóre dyrektywy przyjęto 19 listopada ub.r. Jest to tzw. nowa dyrektywa ramowa. Obecnie podlega ona jeszcze swoistemu vacatio legis – wprawdzie weszła w życie w grudniu 2008 r., ale państwa członkowskie na wprowadzenie niezbędnych przepisów „ustawowych, wykonawczych i administracyjnych” mają czas do 12 grudnia 2010 r.
Dopiero w tym dniu stracą też moc najważniejsze dotychczasowe akty prawne UE z zakresu gospodarki odpadami: dyrektywa ramowa 2006/12/WE w sprawie odpadów, dyrektywa 91/689/EWG w sprawie odpadów niebezpiecznych oraz 75/439/EWG w sprawie odpadów olejowych.
Przyjęcie nowej dyrektywy ramowej jest siłą rzeczy pretekstem do dokonania kompleksowego przeglądu ustawodawstwa krajowego. Nie oznacza to automatycznie konieczności uchwalania nowej ustawy. Ocena takiego obowiązku zależy od zakresu stwierdzonych rozbieżności. Wiąże się też z oceną zasadności i skuteczności dotychczasowych rozwiązań. Jednak z niemal stuprocentową pewnością można przyjąć, że w Polsce powstanie nowa ustawa o odpadach – tym bardziej że od wielu lat trwają ciągłe prace nad doskonaleniem ustawy z 2001 r. Ostatnie bardzo obszerne zmiany zostały zaproponowane w maju 2009 r. Być może prace nad nową ustawą będą oznaczać zawieszenie prac nad kolejnymi nowelizacjami (bo jest więcej takich propozycji). Ciągłe pop...