Szkodliwym skutkiem działalności człowieka jest skażenie środowiska naturalnego, wywołane czynnikami fizycznymi, chemicznymi i toksycznymi. Spośród substancji mających negatywny wpływ na środowisko coraz bardziej na uwagę zasługuje rtęć. Chociaż w różnych elementach środowiska występuje w niewielkich ilościach, to jednak stanowi ona bardzo poważne zagrożenie dla organizmów żywych.

Rtęć nie ulega biodegradacji i dlatego bardzo długo utrzymuje się w środowisku, gdzie gromadzi się w łańcuchach troficznych i w znacznych stężeniach przedostaje się do organizmu człowieka. Jest łatwo wchłaniana do ustroju człowieka i zwierząt. Trafia do organizmu poprzez drogi oddechowe, błony śluzowe i skórę, a także poprzez spożywanie skażonej wody i żywności. Tak wchłonięta rtęć krąży w organizmie, który nie ma możliwości jej wydalenia, w związku z czym osadza się ona głównie w mózgu, nerkach i wątrobie, powodując ciężkie schorzenia. Ma bardzo duży wpływ na rozwój chorób układu nerwowego.

Rtęć – zastosowanie
Pomimo znacznych ograniczeń emisji związanych z rygorami technologicznymi, normatywami prawnymi i realizacją zaleceń Unii Europejskiej – rtęć powszechnie występuje w środowisku, we wszystkich jego komponentach i w całych łańcuchach troficznych. Ze względu na swoje unikalne właściwości znalazła zastosowanie w produkcji przyrządów pomiarowych, baterii, wodorotlenku sodowego i chloru metodą elektrochemiczną oraz w przemyśle oświetleniowym.
Z...