Światowy Instytut Zasobów Naturalnych (World Resources Institute – WRI) opracował przegląd licznych publikacji, które ukazały się w 2008 r. w trzydziestu międzynarodowych czasopismach naukowych. Publikacje przedstawiają najnowsze wyniki badań nad zmianami klimatu.
W większości autorzy tekstów objętych przeglądem1 potwierdzają już wcześniej wyciągane wnioski, inni ujawniają nowe zjawiska. Na szczególną uwagę zasługują prace wskazujące, iż zmiany w fizycznym stanie globu ziemskiego postępują coraz szybciej. I to z kilku powodów.
Koncentracji CO2 i metanuw atmosferze
W okresie 2000-2007 szybkość wzrostu emisji CO2 do atmosfery okazała się czterokrotnie wyższa niż w poprzedniej dekadzie. Tego dowodzą dane rejestrowane przez satelity krążące wokół Ziemi. System satelitów jest administrowany przez dwie agencje rządu USA (National Oceanic and Atmospheric Administration – NOAA oraz National Aeronautics and Space Administration – NASA). Dane są udostępnione organizacjom naukowym w różnych krajach. Szybszy wzrost stężenia CO2 w atmosferze grozi przyspieszeniem ocieplenia Ziemi. Kontynuowano badania pęcherzyków powietrza zawartych w rdzeniach lodowych odwiercanych na Antarktydzie z coraz to większej głębokości. W latach 1999-2005 kilkanaście zespołów glacjologów zbadało w ten sposób skład atmo...