Nowe ITPOK-i na finiszu
Na ostatniej prostej są trzy bardzo ważne dla polskiej gospodarki odpadowej inwestycje. Kończy się bowiem budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych (ITPOK) w Gdańsku, Olsztynie i Warszawie.
Moc polskich spalarni nie wzrośnie do poziomu rekomendowanego przez ekspertów, ale zdecydowanie zwiększy się poziom zagospodarowania frakcji palnej w naszym kraju. Oddanie trzech nowych ITPOK-ów to trzy kroki we właściwą stronę.
Dlaczego termiczne przekształcanie?
Jak wylicza prof. dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej, polskie ITPOK-i termicznie przekształcają ok. 1,2 mln Mg odpadów komunalnych rocznie1. Kolejna część odpadów trafia do zakładów produkcji paliw alternatywnych, gdzie po oczyszczeniu i rozdrobnieniu oraz dodaniu tworzyw sztucznych i gumy pozyskanych jako odpady z sektora gospodarczego, w celu uzyskania wartości opałowej powyżej 20 MJ/kg, powstaje tzw. paliwo alternatywne dla cementowni. – Przemysł cementowy zużywa rocznie ok. 1,85 mln Mg paliw alternatywnych, ale jedynie ok. 1,05-1,15 mln Mg to preRDF z odpadów komunalnych. Z naszych obliczeń wynika, od 2016 roku, kiedy to został wprowadzony zakaz składowania odpadów o wartości opałowej ponad 6 MJ/kg, corocznie pozostaje nieza...