Wiele interesujących technologii powstaje każdego roku w sektorze energetyki wiatrowej. Cała branża odnawialnych źródeł energii zapewne ma jeszcze do zaoferowania wiele innowacyjnych rozwiązań.

Jednym z systemów klasyfikacji turbin wiatrowych jest ich podział ze względu na oś obrotu wirnika ? wyróżnia się jednostki pionowe (np. turbiny Savoniusa czy Darrieusa) oraz poziome. Do tej drugiej grupy należą m.in. turbiny typu Wind Lens, które być może coraz częściej będą wybierane do zastosowań przemysłowych i prywatnych. Wiąże się to przede wszystkim z ponad dwukrotnie większą mocą, jaką mogą one generować przy podobnej wielkości jak klasyczne turbiny. Dowiedziono tego podczas badań jednostek prototypowych, prowadzonych m.in. na uniwersytecie w Kioto1.

Energetyczna infrastruktura

Interesującym konceptem jest instalowanie turbin wiatrowych jako integralnych części budynków. Jako pierwszy na dużą skalę został w nie wyposażony budynek Strata Tower w Londynie. Na wysokości blisko 148 metrów znajdują się trzy turbiny, każda o pięciu łopatach. Średnia prędkość wiatru, jaką można zmierzyć na tym pułapie, to nieco ponad 11 m/s. Roczna produkcja energii elektrycznej wynosi ok. 50 MWh, co zapewnia pokrycie ok. 8% zapotrzebowania budynku.

Inny przykład to dwa drapacze chmur ? Bahrain WTC ? stanowiące nowe Światowe Centrum Handlu. Pomiędzy dwiema niezwykle wysokimi wieżami znajdują się trzy trójłopatowe...