Seminarium "Opakowania a ekologia" - TAROPAK 2003


Postęp w dziedzinie opakowań związany jest z dążeniem do coraz lepszego zabezpieczenia jakości opakowanych artykułów spożywczych, przedłużenia okresu ich przydatności do spożycia, przy jednoczesnym zwiększaniu funkcji użytkowych i marketingowych opakowań. Działaniom tym towarzyszy tendencja wdrażania do produkcji takich opakowań, które w jak najmniejszym stopniu wpływają obciążająco na środowisko w całym cyklu swego życia, a zwłaszcza po zakończeniu okresu przydatności do użytkowania.


Badania nad uzyskaniem nowych materiałów opakowaniowych są obecnie podporządkowane wymogom ochrony środowiska, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokich cech użytkowych.
Normy serii ISO 14000 definiują wymagania wobec opakowań, zdatnych do wielokrotnego użycia/napełniania, materiałów przydatnych do różnych metod recyklingu, tak materiałowego, jak i chemicznego czy energetycznego, oraz materiałów degradowalnych, a zwłaszcza biodegradowalnych.
Mimo pozytywnych ekobilansów dla opakowań wielokrotnego użytku, popularność ich ciągle maleje, przynajmniej na poziomie opakowań jednostkowych o małej pojemności. Pojawiają się jednak na rynku nowe materiały, które dobrze rokują. Wymienić tutaj należy m.in. poliwęglan PC. Wyprodukowane z tego materiału wielokrotnego użytku butelki do mleka nie mogą ...