Nowe oblicza energetyki słonecznej. Cz. II.
Podstawowe rodzaje konwersji energii pochodzącej z promieniowania słonecznego to energia fototermiczna, fotochemiczna oraz fotowoltaiczna.
Pierwszym konceptem, który zostanie przedstawiony, jest termoliza wody. Oddziałując na wodę wysoką temperaturą, można doprowadzić do jej podgrzania i odparowania, a następnie do rozdziału cząsteczek H2O na cząsteczkowy tlen oraz wodór. Wszystko możliwe jest dzięki wykorzystaniu koncentrycznych zwierciadeł, o których wspomniano w pierwszej części artykułu (12/2015). Niestety, najtrudniejszym etapem nie jest rozkład pary, tylko rozdzielenie poszczególnych składników. Obniżanie temperatury prowadzi do powrotu do stanu wejściowego, czyli łączenia w cząsteczki wody. Konieczne staje się zatem dokonanie separacji w środowisku wysokich temperatur. Jest to z jednej strony mało ekonomiczne z uwagi na wymóg utrzymywania wysokiej temperatury, z drugiej spowolnienie powodują braki odpowiednich materiałów ? obecne szybko się zużywają przy temperaturach rzędu 2000-3000 K oraz są bardzo drogie. Naukowcy rozpatrują zastosowanie efuzji, czyli ucieczki gazu przez mały otwór, co jest możliwe z uwagi na dużą różnicę mas atomowych wodoru i tlenu. Inną metoda bazuje na dobrze znanych wirówkach.
Kolektory słoneczne
Kolejnym z wątków, które należy poruszyć, są kolektory słoneczne. Słyszy się o tych urządzeniach coraz częściej, a to za sprawą względnie prostej zasady działania oraz bu...