Nowe propozycje sposobu oceny oddziaływania energetyki wiatrowej na środowisko
Prawidłowe oszacowanie wpływu, jaki konkretny projekt ma na środowisko naturalne, to bardzo istotna kwestia. Dlatego cieszy fakt, iż powiększa się zbiór dokumentów, których mogą być pomocne w tym zakresie.
Aktualnie szczególnie godnymi uwagi są nowe wytyczne Komisji Europejskiej pt. „Wind energy developments and Natura 2000”. Komisja Europejska ma świadomość, iż do 2020 r. wydajność energetyki wiatrowej przynajmniej potroi się. Zatem koniecznością staje się zagwarantowanie zrównoważenia tego postępu w każdej sferze oraz postępowanie zgodnie z legislacją unijną odnośnie środowiska, w szczególności z dyrektywą ptasią i dyrektywą siedliskową. Przygotowano więc dokument, który w znacznym stopniu wyjaśnia trudne aspekty związane z rozwojem farm wiatrowych.
Schemat unijny badania oddziaływania na środowisko
W nowych wytycznych Komisji Europejskiej estymację wpływu projektu na obszar określa się jako „Appropriate Assessment” (właściwa/odpowiednia ocena). Natomiast zgodnie z opinią Trybunału Sprawiedliwości UE, w przepisach nie zdefiniowano, jak należy dokonywać takiej estymacji, choć jest ona konieczna do zatwierdzenia projektu. Dlatego bardzo potrzebne było przygotowanie przez Komisję choćby ogólnego schematu estymacji oddziaływania. W związku z tym w najnowszych wytycznych opisano główne kroki w ramach omawianej oceny: