W produkcji energii z biomasy ważnym i aktualnym zagadnieniem jest rozwijanie nowych technologii oraz poszukiwanie tanich źródeł surowca.

Jednym z nich może być masa roślinna z ekstensywnie użytkowanych łąk, objętych często różnymi formami ochrony ze względu na ich walory przyrodnicze. Biomasa z tego typu łąk nie nadaje się do żywienia zwierząt ze względu na niską jakość paszową. Przy jej wykorzystywaniu nie występuje konflikt społeczny związany z przeznaczaniem surowców służących do produkcji żywności na cele energetyczne, co zdarza się coraz częściej w przypadku przetwarzania na biogaz biomasy z upraw polowych, zwłaszcza kukurydzy kiszonkowej. 
Produkcja energii ze źródeł odnawialnych OZE powinna generować odpowiednie korzyści ekonomiczne, środowiskowe i społeczne. Kryterium to spełnia koncepcja PROGRASS?, której celem jest ochrona różnorodności biologicznej półnaturalnych łąk nieprzydatnych do celów paszowych, zwłaszcza położonych w dolinach rzecznych, oraz ich efektywne wykorzystanie do produkcji bioenergii. Kluczowym elementem tej koncepcji jest technologia IFBB, dzięki której możliwe jest zintegrowane wytwarzanie paliwa stałego i biogazu z biomasy.

Przesłanki koncepcji PROGRASS?

Podstawową przesłanką do wykorzystania koncepcji PROGRASS? jest przede wszyst...