Prawo zamówień publicznych

W myśl nowej ustawy Prawo zamówień publicznych przy wyborze najkorzystniejszej oferty zamawiający będzie mógł skorzystać z nowego narzędzia, jakim jest aukcja elektroniczna. Pojęcie to nie jest nowe, jednak przybiera inną formę. Aukcja elektroniczna w nowej ustawie ma zastosowanie jako instrument swoistej dogrywki.


Aby zamawiający mógł przeprowadzić aukcję, muszą zostać spełnione trzy warunki: postępowanie musi być prowadzone w trybie przetargu ograniczonego, nieograniczonego lub negocjacji z ogłoszeniem, do zamawiającego muszą wpłynąć co najmniej trzy ważne oferty, a informacje o aukcji musi on zawrzeć w SIWZ.

Przebieg aukcji elektronicznej
Można zadać sobie pytanie, czym różni się procedura, w której będzie wykorzystana aukcja elektroniczna, jakie są kryteria oceny ofert i czy zamawiający dokonuje ich oceny jeszcze przed rozpoczęciem aukcji?
Odpowiedź jest prosta – zamawiający dokonuje oceny złożonych ofert i sprawdza, czy spełniają one postawione warunki, a oferenci nie podlegają wykluczeniu. Dopiero po dokonaniu oceny ofert w celu wyboru tej najkorzystniejszej przeprowadza aukcję elektroniczną. Jeżeli chodzi o kryteria oceny ofert na etapie ich składania, to są one takie same jak przy innych procedurach. Oczywiście utrzymana zostaje zasada, że kryteria oceny ofert muszą mieć charakter przedmiotowy. Kryteriami oceny ofert w toku aukcji elektronicznej są wyłącznie kryteria określone w specy...