Nowe sfery konsumpcji

Aby stworzyć użyteczny program przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną, trzeba zaproponować rozwiązania wielu kluczowych kwestii, które mogą być praktyczną wskazówką właściwego postępowania.

Dobry program zawiera konkretne propozycje, a nie wiele scenariuszy opartych o prognozy. Nie kwestionuję przygotowywania takich prognoz, są one konieczne, ale stanowią tylko narzędzie do proponowania rozwiązań. Taki dokument dla przedsiębiorcy, który chce zainwestować własne pieniądze lub określić kierunek strategicznego rozwoju firmy w dłuższym horyzoncie czasowym, jest już mniej przydatny. Oczywiście proponowanie rozwiązań to niezwykle trudne zadanie, więc musi być być oparte o gruntowne i wieloaspektowe analizy.

Lektura tego wstępu nie powinna pozostawiać wątpliwości, że autorom Narodowego Programu Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej przyświeca właśnie taki bardzo ambitny zamiar. Mam świadomość, iż program na tak długi okres, bo aż do 2050 r., wymagać będzie dostosowywania do dynamicznie zmieniających się uwarunkowań. Bieżąca aktualizacja Programu została zaplanowana, co zapisano w przyjętych przez Radę Ministrów Założeniach Narodowego Programu Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej.

Programowe zadanie

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?