Nowe technologie w Ustroniu
XI edycja konferencji poświęconej ?Nowym technologiom w sieciach i instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych? odbyła się tradycyjnie w Ustroniu (Beskid Śląski). Na zaproszenie Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Instytutu Inżynierii Wody i Ścieków Politechniki Śląskiej na spotkanie przybyło ponad 90 gości.
Zagadnienia, nad którymi pochylili się prelegenci podczas trzydniowej konferencji (16-18 marca br.), dotyczyły krajowych i zagranicznych doświadczeń w dziedzinie projektowania, wykonawstwa i eksploatacji sieci oraz instalacji wod-kan tworzonych w nowych technologiach. Wykłady odbywały się w hotelu Olympic, malowniczo położonym nad brzegiem Wisły.
Woda i wodociągi
Dużo czasu poświęcono funkcjonowaniu sieci wodociągowej oraz stratom wody. Jeden z ekspertów w tej dziedzinie, dr Florian Piechurski z Politechniki Śląskiej, przybliżył słuchaczom wpływ modernizacji i monitoringu sieci wodociągowej na obniżenie strat wody na przykładzie jednego z polskich przedsiębiorstw wod-kan. Badania wykazały, że wdrożenie opomiarowania (ciśnienia, natężenia przepływu) w głównych węzłach pozwoliło na lepszą ocenę pracy sieci wodociągowej. ? Im więcej punktów pomiarowych, tym szybciej można dokładnie określić miejsce wystąpienia awarii lub wycieku ? wyjaśniał dr Piechurski.
Problemem, z którym zmaga się obecnie wiele przedsiębiorstw, jest nieuprawniony pobór wody wodociągowej. Oceny skali tego procederu w jednej z polskich miejscowości dokonał prof. Dariusz Kowalski z Politechniki Lubelskiej. Natomiast strukturę zużycia wody w budownictwie jedno- i wielorodzinnym przedstawił dr Wojciech Koral z Politechniki Śląskiej.
Kwestię ważną z punktu widzenia projektantów sieci poruszył prof. Wojciech Dąbrowski z Politechniki Krakowskiej, który omówił nowe trendy w zakresie zapotrzebowania na wodę. Okazało się, że obliczanie zapotrzebowania na wodę i jego prognozowanie jest obecnie zadaniem niezwykle trudnym. ? Obserwując stabilizację zużycia wody na poziomie ok. 1200 hm3 w skali kraju w ostatnich latach, można się spodziewać, iż trend ten zostanie zachowany. Wprawdzie zużycie w miastach maleje, jednak infrastruktura wodociągowa na wsiach rozwija się dynamicznie, równoważąc spadki w dużych miejscowościach ? mówił profesor. Prelegent zaprezentował także prognozę minimalizacji zużycia oraz scenariusz wzrostu spowodowanego poprawą sytuacji ekonomicznej społeczeństwa. ? Może to skutkować tym, iż ludzie zapragną większego komfortu korzystania z wody i zaczną budować chociażby małe, przydomowe baseny ? wyjaśniał.
Kwestie środowiskowe
W ostatnim czasie sporo mówi się o zmianach klimatu i konsekwencjach środowiskowych tego zjawiska. Nad tym problemem pochylił się dr Bartosz Kaźmierczak z Politechniki Wrocławskiej, który przedstawił wpływ zmian klimatu na funkcjonowanie systemów kanalizacji deszczowej. Prelegent podkreślał, że w celu bezpiecznego wymiarowania systemów kanalizacji deszczowej, uwzględniającego m.in. zmiany klimatu, należy dążyć do wykorzystywania w zadaniach projektowych lokalnych modeli opadów. ? Korzystanie z modeli regionalnych uniemożliwia uwzględnienie lokalnych zmian klimatycznych, co może prowadzić do przewymiarowania bądź, co gorsza, niedowymiarowania systemów kanalizacyjnych ? mówił.
O kontrowersjach związanych z wprowadzaniem opłat za wody opadowe opowiedziała dr Jadwiga Królikowska, która podkreśliła, iż w Polsce wciąż niewiele podmiotów zajmujących się eksploatacją systemów zagospodarowania wód opadowych zdecydowało się na zarządzenie takiej opłaty. ? Może to być spowodowane niepewnością wynikającą z niespójności prawa w tym zakresie, trudnością z ewidencją powierzchni utwardzonej oraz negatywnym nastawieniem społeczeństwa ? wyjaśniała.
Nie pominięto też problemu zagospodarowania osadów ściekowych. Zagadnienie na przykładzie Tarnowskich Wodociągów przeanalizował prezes tego przedsiębiorstwa, dr Tadeusz Rzepecki. Opisał on powstającą w Tarnowie instalację, wykorzystującą osady ściekowe jako źródło energii w procesie zintegrowanej hydrolizy termicznej Cambi. Według prelegenta, jest to wzorcowy sposób energetycznego zagospodarowania osadów.
Martyna Matuszczak