Z dr hab. Joanną Kulczycką, prof. nadzw. Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, rozmawia Magdalena Lipiecka.

Komisja Europejska już ponad dwa lata temu opublikowała komunikat dotyczący planu działań Unii Europejskiej w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym. Co spowodowało, że unijną politykę skierowano w stronę gospodarki obiegu zamkniętego?

W dokumentach UE problematyka ochrony środowiska jest szeroko prezentowana od 1973 roku, gdy przyjęto Pierwszy Program Działań na Rzecz Środowiska. Wskazano w nim wówczas m.in., iż szkody ekologiczne muszą być ujawnione i wyjaśnione naukowo, a postęp technologiczny musi być kształtowany zgodnie z wymogami ekologicznymi. Duże znaczenie miała też Decyzja 240/35 Trybunału Sprawiedliwości z 1985 roku, która uczyniła ochronę środowiska jednym z ?podstawowych celów? Wspólnoty Europejskiej. Jednak pomimo wielu kolejnych programów i strategii następowało dynamiczne zwiększanie zużycia zasobów oraz ilości generowanych i składowanych odpadów, a także ogólne zanieczyszczenie środowiska.

Komisja Europejska wskazuje również na konieczność zabezpieczenia trwałego i ciągłego dostępu do surowców mineralnych (zarówno energetycznych, jak i nieenergetycznych) jako podstawowego warunku rozwoju gospodarki. Surowce są bowiem niezbędne dla zapewnienia ciągłości rozwoju bazującego przede wszystkim na innowacjach technologicznych, którym należy zapewn...